Czym są granice w kontekście relacji rodzinnych i jak je stawiać? Z takimi pytaniami, w pewnym momencie życia, zmierzy się większość z nas. Nawet jeśli nie stawiamy ich sobie wprost, podświadomie poddajemy się określonym schematom lub odwrotnie – próbujemy je przełamać.
Jak wyglądają typowe wzorce zachowań i dynamika w rodzinie? Co oznacza bycie autonomicznym w kontekście relacji rodzinnych? Dlaczego autonomia jest tak ważna dla indywidualnego rozwoju? Jak stawiać własne granice i jak o nie dbać? W jaki sposób mówić „nie", szanując siebie i innych. Jak, w takiej sytuacji, radzić sobie z oporem najbliższego otoczenia? Kiedy i w jaki sposób skorzystać ze wsparcia terapeutycznego? O tym wszystkim opowiedziała psycholożka i psychoterapeutka Magdalena Sękowska w rozmowie z psycholożką i autorką tekstów Michaliną Mruczyk.
Podcastu możesz posłuchać również w serwisach streamingowych: Apple Podcasts i SoundCloud.
Gościni
Magdalena Sękowska – psycholożka, psychoterapeutka, konsultantka zarządzania, coach. Pracuje z ludźmi w różnych kontekstach zawodowych i rozwojowych od ponad 35 lat. Prowadzi psychoterapię indywidualną z wykorzystaniem analizy transakcyjnej, analizy skryptów międzypokoleniowych, psychoterapię par z wykorzystaniem podejścia EFT ( Terapia Skoncentrowana na Emocjach), analizy skryptów międzypokoleniowych oraz terapii seksualnej, prowadzi psychoterapię rodzin - szczególnie z problemami odżywiania, problemami utraty/żałoby oraz z problemami depresyjnymi, wykorzystuje w swojej pracy autorską metodę obserwacji relacji pomiędzy dziećmi a rodzicami w warunkach naturalnych - w domu. W Klinice wspiera pracę systemową w znaczeniu pracy z całym systemem rodzinnym oraz systemem psychoterapeutycznym. Prowadzi wykłady psychoedukacyjne od ponad 30 lat, szkoli przyszłych psychoterapeutów, pisze artykuły do różnych czasopism oraz komentarze merytoryczne do bajek terapeutycznych. Pracuje także w kontekstach biznesowych prowadząc diagnozy systemów organizacyjnych, wspierając procesy sukcesji oraz interweniując w sytuacjach kryzysowych w zarządzaniu ludźmi.
Prowadząca
Michalina Mruczyk – psycholożka pracująca z młodzieżą. Absolwentka psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Obecnie pracuje w liceum ogólnokształcącym Spark Academy w Poznaniu i prowadzi zajęcia na kierunku Psychologia na poznańskim wydziale Uniwersytetu SWPS.