Kryzysy życiowe, kłopoty w relacjach, przeżyte traumy, trudności w rozumieniu i akceptowaniu siebie, nieradzenie sobie ze stresem – to tylko niektóre przyczyny wizyt w gabinetach psychoterapeutycznych. Szukamy terapeuty, gdy zmagamy się z emocjonalnymi trudnościami, które wydają się nas przerastać lub gdy chcemy po prostu podnieść jakość swojego życia. Ostatecznym bodźcem do poszukiwania wsparcia bywa odczuwane przez dłuższy czas przygnębienie, nawracający smutek, frustracja lub inne trudne emocje, przejmujące władzę nad naszym życiem.
Czym jest psychoterapia i kiedy się na nią zgłosić? Jakie są nurty terapeutyczne i czym się kierować wybierając kierunek dla siebie? Jak znaleźć dobrego terapeutę i w jaki sposób zweryfikować jego kwalifikacje? Jak przygotować się do pierwszego spotkania i czego po nim oczekiwać? Co zrobić, gdy terapeuta nie spełnia naszych oczekiwań? Odpowiedzi na powyższe pytania szukały psycholożki: dr Katarzyna Sanna i dr Aleksandra Dopierała.
Kiedy zgłaszamy się do psychoterapeutki lub psychoterapeuty, chcielibyśmy mieć pewność, że metody i techniki, które nam zaproponują, są oparte na najnowszej wiedzy psychologicznej, a ich skuteczność w terapii konkretnego zaburzenia lub problemu psychologicznego została potwierdzona w badaniach. I dlatego istotne jest, aby sięgać po psychoterapię, która opiera się na podstawach naukowych. O psychoterapii opartej na dowodach naukowych rozmawiamy w cyklu spotkań “Psychoterapia oparta na nauce”.
Podcastu możesz posłuchać również w serwisach streamingowych: Apple Podcasts i SoundCloud.
Gościni
dr Katarzyna Sanna – psycholożka, psychoterapeutka, psychoonkolożka. Ukończyła studia doktoranckie na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, studium z Psychoonkologii Klinicznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz szkolenie w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej. Jej zainteresowania koncentrują się wokół psychologii medycznej, psychosomatyki oraz psychoonkologii. Prowadzi badania dotyczące zdrowia psychicznego członków rodzin chorujących z powodu nowotworu. Bierze aktywny udział w konferencjach i szkoleniach, jest autorką publikacji naukowych. W ramach praktycznej działalności pracuje jako psycholożka oraz psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Poznaniu. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu prowadzi zajęcia z zakresu psychopatologii, zaburzeń afektywnych i nerwicowych oraz praktycznych umiejętności psychologicznych.
Prowadząca
dr Aleksandra Dopierała – psycholożka, terapeutka systemowa, wykładowczyni i nauczycielka mianowana. Członkini Restorative Schools Working Group European Forum for Restorative Justice. Pracuje m.in. na Wydziale Psychologii i Prawa Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Badawczo zainteresowana empatią i rozwojem moralnym. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z psychologii rozwoju, psychologii edukacji, zaawansowanej psychologii procesów poznawczych i afektywnych oraz naukowych badań nad rozwojem dziecka i nastolatka. Na co dzień koordynuje prace zespołu psychologiczno-pedagogicznego, a także nadzoruje program rozwoju społeczno-emocjonalnego w jednej z poznańskich szkół. Tworzy system sprawiedliwości szkolnej oparty na