Wybór odpowiedniej metody terapeutycznej jest kluczowy dla skuteczności terapii. Poszczególne nurty terapeutyczne charakteryzują się różną metodyką, a ta powinna być dostosowana do rodzaju problemu, z którym przychodzi pacjent, typu jego osobowości oraz jego oczekiwań. Psychoterapia poznawczo-behawioralna to jedna z najpopularniejszych metod terapeutycznych. Jej celem jest zmiana sposobu myślenia i reakcji na określone bodźce, które prowadzą do trudności emocjonalnych pacjenta, a co za tym idzie – wyposażenie go w „narzędzia” do samodzielnego radzenia sobie z problemami.
Czym dokładnie jest psychoterapia poznawczo-behawioralna i na czym polega jej skuteczność w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych? Co na temat efektywności terapii CBT mówią badania naukowe? Jakie najczęstsze mity są z nią związane? Jak wygląda jej zastosowanie w terapii dzieci i młodzieży? Kiedy i dla kogo będzie najlepszym wyborem? Czy mogą się z nią wiązać jakieś zagrożenia? W jaki sposób technologia wpływa na dostępność i skuteczność CBT (przykłady aplikacji i narzędzi online)?
Na te wszystkie pytania odpowiedzą – psychiatra, psychoterapeutka i superwizorka dr hab. Agnieszka Popiel, prof. Uniwersytetu SWPS, oraz psycholożka Zofia Szynal (prowadząca webinar). Nie zabraknie także informacji o praktycznych technikach CBT, które każdy może wykorzystać w codziennym życiu, by poprawić swoje funkcjonowanie.
Kiedy zgłaszamy się do psychoterapeutki lub psychoterapeuty, chcielibyśmy mieć pewność, że metody i techniki, które nam zaproponują, są oparte na badaniach, a ich skuteczność w terapii konkretnego zaburzenia lub procesu psychologicznego została potwierdzona. I dlatego istotne jest, aby sięgać po psychoterapię, która opiera się na podstawach naukowych. O psychoterapii opartej na dowodach naukowych rozmawiamy w cyklu spotkań “Psychoterapia oparta na nauce”.
Podcastu możesz posłuchać również w serwisach streamingowych: Apple Podcasts, Audioteka i SoundCloud.
Ekspertka
dr hab. Agnieszka Popiel, prof. Uniwersytetu SWPS – psychiatra, psychoterapeutka, superwizorka psychoterapii. W badaniach naukowych, praktyce klinicznej i edukacyjnej zajmuje się psychoterapią jako metodą leczenia i profilaktyki zaburzeń psychicznych o określonej w badaniach skuteczności wobec problemów zdrowia psychicznego. W ramach programów TRAKT I-III prowadziła badania kliniczne nad traumą i zespołem stresu pourazowego (PTSD). Jest członkinią zarządu European Association for Clinical Psychology and Psychological Treatments oraz reprezentantką PTTPB w w European Association for Behavioural and Cognitive Therapies (EABCT). Jest współautorką podręczników: Psychoterapia Poznawczo-Behawioralna. Teoria i Praktyka (Popiel i Pragłowska 2008, 2022; nagroda PAN im. S. Witwickiego, 2022), Superwizja w terapii poznawczo-behawioralnej (Popiel i Pragłowska red., 2013, WUJ), Skuteczne działanie w stresie (Popiel, Zawadzki Pragłowska, Habrat, Gajda GWP, 2019) i licznych publikacji naukowych oraz popularnonaukowych. Na Uniwersytecie SWPS, wspólnie z dr Ewą Pragłowską, kieruje studiami podyplomowymi – Szkołą Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej, a także studiami podyplomowymi w superwizji psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Pełni funkcję kierownika Centrum Badań Klinicznych i Doskonalenia Psychoterapii. Jest też dyrektorem ds. naukowych i klinicznych Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS.
Prowadząca
Zofia Szynal – absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Ukończyła studia podyplomowe z seksuologii klinicznej i diagnozy psychologicznej. Współzałożycielka wrocławskiej Poradni Zdrowia Psychicznego Na Lepsze.