Nowoczesne samorządy zachęcają mieszkańców do zaangażowania w kreowanie przestrzeni miejskiej. W końcu miasto to nie tylko budynki i ciąg ulic. To przede wszystkim przyjazna przestrzeń, w której wszystkie grupy społeczne mogą realizować różnorodne potrzeby. W majowej Strefie Zarządzania Robert Biedroń, prezydent Słupska od 2014 roku, opowie o innowacyjnych technikach zarządzania miastem i włączaniu jego mieszkańców do współrządzenia.
Budowanie miasta szczęśliwego
Celem każdego samorządowca lub samorządowczyni jest budowa miasta. Można mieć wrażenie, że to wyzwanie bardzo trudne lub nawet niemożliwe, bo wymaga nowego myślenia o samorządzie i łączenia wielu tematów. Jednocześnie trzeba dbać o inwestycje miejskie, finansować podstawowe zadania miasta i zachowywać stabilność finansów lokalnych. Przede wszystkim należy jednak budować wspólnotę i włączać mieszkańców do współrządzenia.
Właściwy i sprawiedliwy rozwój jest możliwy tylko dzięki wsłuchiwaniu się w potrzeby i opinie osób, które zdecydowały się tu pracować, uczyć się lub spędzić resztę życia. Cały zbiór wartości oraz zasad zarządzenia, współrządzenia i partycypacji przyczynia się do tworzenia nie tylko szczęśliwego miasta, lecz także szczęśliwej wspólnoty w ogóle. Takie miasto budujemy od 2014 roku w Słupsku i do tego samego zachęcam wszystkich, których spotykam w różnych zakątkach kraju.
Spotkanie będzie dotyczyło innowacyjnych technik zarządzania miastem i angażowania społeczności lokalnych do brania odpowiedzialności za wspólną przestrzeń.
Prowadzący
Maria Dulnikiewicz
Managing Director w agencji interaktywnej Performante, wykładowca CEO Academy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Regularnie uczestniczy w największych światowych eventach związanych z digital marketingiem – od Nowego Jorku przez Tel Awiw po Nowe Delhi. Ukończyła Politechnikę w Walencji jako magister kierunku Management, Production Engineering and Civil Engineering, a także studia podyplomowe Advanced Engineering in Production, Logistics and Supply Chain Management.
Gość
Robert Biedroń
Politolog, absolwent Szkoły Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkoły Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Od 2014 r. prezydent Słupska. Przez wiele lat ekspert organizacji praw człowieka w Polsce i za granicą. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i wieloletnim prezesem Kampanii Przeciw Homofobii. W 2011 r. został wybrany na posła RP z okręgu gdyńsko-słupskiego. Były wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz członkiem sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Były delegat do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W latach 2008-2016 członek Rady Doradczej Praw Człowieka przy Open Society Foundation w Budapeszcie. Od 2015 uczestniczy w pracach Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. Od 2016 zasiada w grupie doradczej ds. równouprawnienia płci, przymusowych wysiedleń i ochrony, powołanej przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców.
Termin i miejsce
17 maja 2018 r., godz.17.00-19.00 (czwartek)
Uniwersytet SWPS w Warszawie
ul. Chodakowska 19/31, Aula 214 im. T. Tomaszewskiego