Badanie pokazało, że choć stereotyp „kobiecości” ulega przemianom, to „męskość” jest ciągle ujmowana raczej tradycyjnie. Wyniki zrealizowanego eksperymentu z jednej strony potwierdzają utrwalony kulturowo schemat postrzegania mężczyzn w społeczeństwie – jako osób utrzymujących rodzinę i dom. Z drugiej, pokazują przemiany zachodzące w sposobie myślenia o kobietach.
Zdaniem badanych, mężczyźni niezależni finansowo od swojej partnerki są dużo bardziej zadowoleni z życia niż ich koledzy, którzy muszą liczyć na materialne wsparcie kobiety. W odpowiedziach respondentek nie było natomiast istotnych statystycznie różnic w dokonywanej przez nie stosunkowo wysokiej ocenie kobiet zależnych i niezależnych finansowo. Zatem ich poziom zadowolenia z życia może być, według badanych kobiet, wysoki niezależnie od tego, w którą z tych dwóch opcji się wpisują.
Podczas eksperymentu panie oceniały kobiety, zaś panowie mężczyzn. Zakładano, że wyższa ocena satysfakcji z życia przyznawana osobom ocenianym może być wyrazem akceptacji dla ich stylu życia ze strony osób badanych. Przyjęto także, że respondentki i respondenci o poglądach równościowych będą bardziej skłonni do uznawania osób niestereotypowych za bardziej zadowolone z życia. Manipulacji eksperymentalnej dokonano poprzez przedstawienie osobom badanym historyjki o osobie zależnej lub niezależnej finansowo od swojej drugiej połówki.
Dr Joanna Roszak, psycholożka społeczna z SWPS, kierowniczka badania, twierdzi, że wyniki te mogą pośrednio świadczyć o wolniejszych przemianach stereotypu „męskości” wśród przebadanych mężczyzn. Postrzeganie „męskości” w sposób tradycyjny przełożyło się prawdopodobnie na niską ocenę zadowolenia z życia mężczyzn zależnych finansowo od swoich partnerek. Zdaniem psycholożki uzyskane rezultaty mogą też świadczyć o rozszerzeniu stereotypu „kobiecości”, w ramach którego zarówno kobieta tradycyjna, jak i ta niestereotypowa, otrzymały, w ocenie respondentek, równe szanse na bycie zadowolonymi z życia. Badanie wykazało też pozytywny związek między posiadaniem poglądów równościowych a ocenieniem satysfakcji życiowej osób niestereotypowych. Im bardziej egalitarne podejście do ról płciowych mają osoby badane, tym wyższa jest ich ocena satysfakcji życiowej osób niewpisujących się tradycyjne role społeczne.
Eksperyment zrealizowano w grudniu 2010 r. w grupie 80 studentek i studentów. Badanie przeprowadziły Roksana Pałucka i Kamila Rykaczewska, studentki psychologii społecznej w SWPS, pod kierunkiem dr Joanny Roszak. W oparciu o wyniki przygotowano rozdział pt. „O zadowolonej kobiecie sukcesu i jej niezbyt szczęśliwym partnerze, czyli jak (nie)zależność finansowa w związku wpływa na postrzeganą satysfakcję życiową kobiet i mężczyzn”. Rozdział ukaże się wiosną 2012 r. w książce pod redakcją Anety Chybickiej, Nataszy Kosakowskiej-Berezeckiej i Pauliny Pawlickiej, zatytułowanej „Podróże między kobiecością a męskością”. Książka ukaże się nakładem Oficyny Wydawniczej Impuls.
Badanie pt. „Jak zależność finansowa obydwojga partnerów wpływa na ocenę ich satysfakcji z życia przez innych?” otrzymało nagrodę główną II stopnia w konkursie psychologicznym podczas XVI Studenckiej Sesji Naukowej w SWPS. Więcej o SSN: www.swps.pl.