Projektować to tworzyć świat dla innych. Czy będzie on dla nas przyjazny, czy wrogi? Będziemy się w nim czuć zadomowieni, a może jak intruzi – zbędni i niechciani? Tu głos mają projektanci, których praca choć niewidzialna, wpływa na nasz sposób funkcjonowania w świecie.
O niewidocznej roli projektantów we współczesnym społeczeństwie opowiada Mateusz Halawa, socjolog ze School of Form Uniwersytetu SWPS.
Ktoś zaprojektował przestrzeń publiczną, w której się poruszamy. Więcej, zadecydował, jak będziemy z niej korzystać. I czy będzie to czynność komfortowa, czy raczej codzienna udręka. Projektant – niczym demiurg obdarzony nieograniczoną mocą twórczą i wielką wyobraźnią – stwarza nowe światy.
Mateusz Halawa analizuje niewidoczną rolę projektantów architektów we współczesnym społeczeństwie. Stawia tezę, że projektowanie jest formą niezwykle silnego wpływu społecznego, bo daje lub odbiera ludziom możliwości pewnych działań, kształtuje rutyny życia codziennego, włącza jednych, a wyklucza innych. Dlatego projektować to „tworzyć świat” dla innych, co stawia przed nami pytanie o etykę projektowania (możemy stwarzać światy lepsze lub gorsze) i odpowiedzialność projektantów oraz architektów za światy, które współtworzą.
Prelegent
Mateusz
Halawa
kierownik zespołu humanistyki i ;nauk społecznych School of Form ;Uniwersytetu SWPS. Skończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jest doktorantem na Wydziale Antropologii The New School for Social Research w Nowym Jorku, gdzie pracował ze studentami Parsons School of Design oraz z zespołem Graduate Institute for Design, Ethnography & Social Thought. Asystent w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, gdzie zajmuje się etnograficznymi badaniami i kulturową analizą życia gospodarczego. Wcześniej był badaczem jakościowym i doradcą strategicznym w Millward Brown. Stypendysta Fulbrighta, Wenner-Gren Foundation i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.