Nie bez powodu proces projektowania innowacji porównuje się do układania puzzli, których kształty jeszcze nie zostały wymyślone. W tym abstrakcyjnym porównaniu kryje się sporo prawdy, bo innowacyjność to sztuka poruszania się poza schematami, szukania prostszych rozwiązań dla złożonych problemów, łączenia znanych elementów w nowatorskie układy. Inaczej mówiąc, to maraton kreatywności i wytrwałości.
Jak zdefiniować innowacje? Co jest kluczowe w procesie ich projektowania? Jakie elementy wspierają ten proces, a jakie – stanowią największą barierę? Czy innowacyjność da się zmierzyć, a jeśli tak, to w jaki sposób? Jak rozmawiać o innowacjach, by lepiej zrozumieć ich oddziaływanie społeczne?
O swoim rozumieniu innowacji oraz samego procesu twórczego, opowiedziała specjalistka ds. zarządzania innowację i designem Anna Wróblewska podczas spotkania z naukowczynią Agatą Bisping.
Gościni
Anna Wróblewska
Założycielka Metaphor, jedna z pierwszych w Polsce konsultantek Innovation&Design Management, zajmujących się budowaniem strategii firm i marek, rozwojem oraz wdrażaniem nowych produktów i usług, a także usprawnianiem pracy zespołów projektowych w oparciu o autorską koncepcję łączenia różnych metodologii takich, jak np.: design management, design thinking, user experience, service design, czy coaching. Autorka i kierowniczka merytoryczna pierwszych w Polsce studiów podyplomowych Zarządzanie innowacją. Design Management na Uniwersytecie SWPS. Wykładowczyni w School of Form. Wśród jej klientów są m.in. VOX, ENEA, Kronopol, Leroy Merlin, Classen, ALVO Medical, Quiosque, LIDL, Ministerstwo Środowiska, Gazeta Wyborcza, ENEA, BZ WBK, Urząd Miasta Poznania, Volkswagen Poznań, Raiffeisen Polbank Polska, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, The Lorenz Bahlsen Snack-World i Benefit Systems S.A.
Prowadząca
Agata Bisping
Obserwatorium Trendów dla Kultury KBF, Szkoła Doktorska AGH. Strateg przyszłości. Buduje rozwiązania wychylone w przyszłość, łącząc trendy i badania w strategie działania dla firm, organizacji i instytucji. Realizowała projekty dla m.in. ING, 10Clouds, X-Lander, UM Wrocław, UM Krakowa, Dell Technologies, TPN. Praktyk i trener kreatywności. Prowadzi podcasty i webinaria dla Strefy Designu Uniwersytetu SWPS, a także FutureS Thinking Podcast, w którym rozmawia z gośćmi z całego świata o tym, jak projektować przyszłość. Absolwentka studiów podyplomowych Projektowanie Przyszłości na Uniwersytecie SWPS. Wykładowczyni na studiach podyplomowych Trendwatching & Futures Studies na AGH w Krakowie, doktorantka w Szkole Doktorskiej AGH w Krakowie, gdzie bada przyszłość jako narzędzie projektowania interwencji społecznych.