Fotograficzna neoawangarda, badania wizulane i projekty artystyczne, w których fotografia działa na zasadach określanych przez inne media, a fotograf na zasadach określanych przez fotografię – tym zagadnieniom poświęcony jest nasz kolejny podcast. Na czym polega fotografia intermedialna? Dlaczego ludzie robią zdjęcia? W jaki sposób fotografia łączy się ze sztuką? Jakie są tradycje fotografii artystycznej w Polsce, a szczególnie we Wrocławiu? Fotografia ma być ładna czy funkcjonalna? Jakie są jej zastosowania w badaniach artystycznych? Czym się cechuje styl intermedialny? Czym różnią się od siebie fotografia medialna, intermedialna i postmedialna?
O tym wszystkim rozmawiamy z naszym gościem, prof. Michałem Jakubowiczem z Grafiki Uniwersytetu SWPS, badaczem form wizualnych związanym z ruchem solarigraficznym w fotografii. Spotkanie prowadzi Natalia Bienias (by Zebza).
Podcastu można też posłuchać na Spotify:
- https://podcasts.apple.com/us/podcast/fotografia-intermedialna-czym-jest-otwarty-system-wizualny/id1460690724?i=1000528207412
- https://soundcloud.com/user-181745606/jakubowicz-sd-podcast-2021/s-M2dMfAo3YaG
- https://lectonapp.com/pl/audiobook/5e070e9a-f017-499f-a28f-877e5506981e?_lst
- https://www.empik.com/116-fotografia-intermedialna-czym-jest-otwarty-system-wizualny-michal-jakubowicz-natalia-bienia-opracowanie-zbiorowe,p1276089768,ebooki-i-mp3-p
Wszystkie materiały z tego cyklu znajdziesz w naszej playliście na Spotify:
Interesujesz się designem? Dołącz do nas w grupie Strefa Designu Uniwersytetu SWPS na Facebooku.
Gość
prof. Michał
Jakubowicz
wykładowca w Katedrze Grafiki Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie uzyskał stopień doktora sztuk plastycznych. W pracy naukowej zajmuje się badaniem form wizualnych w komunikacji społecznej, strukturami i systemami obrazów technicznych. Realizacje twórcze – fotografie, filmy, rysunki, teksty – prezentuje na wystawach w kraju i za granicą. Publikował m.in. w „Artluku”, „Communication Design Magazine”, „Dykcji”, „Exicie”, „Odrze”, „Pomostach”, „Ricie Baum”.
Autor monografii twórczości Jerzego Olka „Medium na białym tle” (2008), książki poetyckiej „Żywa mapa i bitmapa” (2015) oraz badań empirycznych publikowanych w ramach serii „Badanie i projektowanie komunikacji” (2014, 2015). Współautor antologii „Poetyckie raporty z rzeczywistości”, zakładki „myślnik” na portalu o.pl oraz licznych katalogów artystycznych. Związany z wrocławską galerią 2p (2005–2006), krakowską foto-medium-art (2007–2010) oraz grupą naukową Projektowanie komunikacji. Wykłada na Uniwersytecie SWPS i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Prowadząca
Natalia
Bienias (Zebza)
Head of Design w firmie projektowo-badawczej Mobee Dick, specjalizującej się w budowaniu produktów i usług cyfrowych. Zajmuje się w projektowaniem interfejsów i architektury informacji. Wykłada na podyplomowych studiach UX Design na Uniwersytecie SWPS. W wolnym czasie prowadzi bloga oraz kanał na YouTubie poświęcony nauce projektowania i grafice – by zebza.