Identyfikacja wizualna to podstawowe narzędzie służące do kreowania wizerunku marki. Dzięki niej możemy niemal bez słów opowiedzieć o organizacji, zaprezentować jej wartości i podkreślić misję. Nie oznacza to jednak, że raz stworzony System Identyfikacji Wizualnej (SIW), zostaje z firmą na zawsze. Identyfikacja wizualna powinna być uaktualniana zgodnie z rozwojem organizacji, której dotyczy.
Tak właśnie stało się w przypadku Uniwersytetu SWPS. Przez ostatnie 25 lat istnienia uczelni wiele się zmieniło, a my zdecydowanie się rozwinęliśmy. Tym samym stworzyliśmy wzór nowoczesnej uczelni, która edukuje na najwyższym poziomie. Dlaczego Uniwersytet SWPS potrzebował nowego SIW? Które elementy uległy dezaktualizacji? Jak wyglądał proces tworzenia identyfikacji wizualnej, a w tym także nowego logo? Które elementy były niezbędne? Na te i wiele innych pytań odpowiadają goście webinaru - Łukasz Skorupski, Dyrektor kreatywny Uniwersytetu SWPS, dr Mariusz Wszołek, komunikolog i wykładowca w Katedrze Grafiki Uniwersytetu SWPS oraz Mateusz Antczak, projektant i badacz działający na pograniczu teorii i praktyki designu.
Podcastu można też posłuchać na Spotify:
- https://podcasts.apple.com/pl/podcast/proces-tworzenia-identyfikacji-wizualnej-z-perspektywy/id1460690724?i=1000537907384
- https://soundcloud.com/user-181745606/proces-tworzenia-identyfikacji-wizualnej-z-perspektywy-jej-tworcow-o-nowym-siw-uniwersytetu-swps
- https://lectonapp.com/pl/audiobook/94515ae2-ea5a-4c69-b1a5-3ee52cf29106?_lst
Interesujesz się designem? Dołącz do nas w grupie Strefa Designu Uniwersytetu SWPS na Facebooku.
Gość
Łukasz
Skorupski
Projektant, grafik, strateg - praktyk z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Dyrektor kreatywny Uniwersytetu SWPS, związany z uczelnią od 2008 roku. Lider zespołu odpowiedzialnego za wizualny i UX-owy aspekt komunikacji uczelni. Specjalizuje się w planowaniu i budowaniu strategii marketingowych oraz tworzeniu kreatywnych kampanii reklamowych. Wspiera także procesy związane z powstawaniem nowych produktów czy usług. Marketingowiec z krwi i kości. Uwielbia łamać schematy, zgodnie z zasadą „wyróżnij się lub giń”. W projektowaniu szczególnie ceni kontekst i funkcję, które stoją u podstaw dla formy. Miłośnik „Gwiezdnych Wojen”, czytający z pasją biografie wielkich umysłów.
Gość
dr Mariusz
Wszołek
Komunikolog, zajmujący się głównie algorytmizacją procesów projektowych, ze szczególnym uwzględnieniem communication design i design thinking. Na co dzień pracuje w Katedrze Grafiki Uniwersytetu SWPS i w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Redaktor serii wydawniczej Communication Design oraz autor książek i artykułów z zakresu reklamy, pracy projektowej i zrównoważonego projektowania. Zainteresowania naukowe w głównej mierze dotyczą zrównoważonego projektowania (transformation design), designu opakowań i communication design. Ostatnio poświęca się zagadnieniom związanym z legal design.
Prowadzący
Mateusz
Antczak
Projektant działający na pograniczu teorii i praktyki designu. Zawodowo zajmuje się m.in. badaniem, projektowaniem oraz wdrażaniem programów Corporate Identity. W swojej pracy koncentruje się na projektowaniu grafiki użytkowej ze szczególnym uwzględnieniem znaku marki oraz identyfikacji wizualnych. Definiuje rolę projektanta nie jako jedynie dostawcy gotowych rozwiązań, ale przede wszystkim konsultanta, doradcy, moderatora oraz mentora. Swoją działalność dydaktyczną realizuje przy okazji warsztatów projektowych oraz współpracując z Katedrą Grafiki Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Badawczo zajmuje się wpływem szeroko pojętego designu na projektowanie i modelowanie komunikacji, w szczególności w obszarach Corporate Identity oraz brandingu.
Kontakt
Anna Marszałek-Głowacka
e-mail: [email protected]