Pisarz i dramaturg George Bernard Shaw powiedział, że nie przestajemy się bawić, bo się starzejemy, a starzejemy się, bo przestajemy się bawić. To stwierdzenie możemy zastosować do tego, jak oddziałuje na nas przestrzeń publiczna. Obiekty, które wytrącają nas z rutyny, pozwalają się uśmiechnąć, zmieniają perspektywę sprawiają, że możemy się zrelaksować i dobrze wspominamy dane miejsce.
Jak projektować miejsca w przestrzeni publicznej tak, by pozwalały nam nawiązywać relacje z innymi? Jaki plac zabaw jest dobry dla dzieci? Co daje nam sztuka w miejskiej przestrzeni?
O tych zagadnieniach rozmawialiśmy z wykładowczynią School of Form, Izą Bołoz - projektantką, kuratorką, autorką prac z pogranicza architektury, sztuki i dizajnu oraz prowadzącą studio Boloz, które specjalizuje się w tworzeniu projektów skłaniających odbiorców do interakcji. Dowiemy się też jak wyglądał plac zabaw, na którym Iza spędzała czas w dzieciństwie, jak zaprojektować wygodną ławkę i czy projektowanie w Polsce różni się od tego w Holandii, gdzie spędziła wiele lat. Rozmowę poprowadziła dziennikarka Aleksandra Koperda - animatorka kultury i historyczka sztuki.
Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton.
Strefa Designu Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę z zakresu projektowania: produktów, architektury, wnętrz, mody i komunikacji. Pokazuje, czym jest dobre projektowanie i w jaki sposób realizuje ono konkretne potrzeby użytkowników.
Gościni
Izabela Bołoz
Projektantka, kuratorka i edukatorka działająca na pograniczu designu, architektury i sztuki. Studiowała nauki społeczne na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Zuryskim w Szwajcarii, wzornictwo na Kingston University London, następnie uzyskała dyplom Design Academy Eindhoven. W 2011 roku założyła w Holandii swoje studio projektowe. Jest wykładowczynią na School od Form w Warszawie oraz na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven. Większość jej prac to instalacje miejskie, które oprócz funkcji czysto użytkowej mają intrygować, bawić i zadziwiać odbiorców. Zaskakuje niecodziennym spojrzeniem na to, co nas otacza, wykorzystując w swych działaniach czas, przestrzeń, ruch i statyczność mieszkańców miasta.
Prowadząca
Aleksandra Koperda
Dziennikarka, animatorka kultury, historyczka sztuki. Pomysłodawczyni i redaktorka HyggeBlog. Autorka książek „Odwiedziny. Rozmowy i dizajnie” oraz „Dizajn miejsc codziennych”, kuratorka wystawy „Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka”. Mieszka w Krakowie, po latach docenia rodzinny Śląsk.