Jak mówi definicja – „projektowanie to wymyślanie przedmiotów i działań w sposób zgodny z potrzebami człowieka”. Nie ulega wątpliwości, że edukacja to jedna z podstawowych potrzeb społecznych; dlaczego więc projektowanie edukacji jest obszarem wciąż tak mocno zaniedbanym i mało atrakcyjnym dla projektantów? Nie brakuje wprawdzie doświadczonych nauczycieli, którzy mają świetne pomysły i wiedzą co trzeba zmienić, ale ci z kolei nie posiadają kompetencji potrzebnych, by zaprojektować konkretne rozwiązania.
Czy i w jaki sposób można to zmienić? Dlaczego w Polsce prowadzi się tak mało badań naukowych dotyczących projektowania procesu edukacji? Jak przebiega pomoc edukacyjna adresowana do najmłodszych przybyszów z Ukrainy? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała dr Małgorzata Ciesielska – projektantka i specjalistka ds. komunikacji wizualnej z Uniwersytetu SWPS w rozmowie z Michałem Bachowskim – design managerem, dyrektorem kreatywnym serwisu Noizz.pl.
Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton.
Strefa Designu Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę z zakresu projektowania: produktów, architektury, wnętrz, mody i komunikacji. Pokazuje, czym jest dobre projektowanie i w jaki sposób realizuje ono konkretne potrzeby użytkowników.
Gościni
dr Małgorzata Ciesielska
Projektantka, specjalistka ds. komunikacji wizualnej. Naukowo zajmuje się poznawczym aspektem uczenia się oraz adaptacją wiedzy z zakresu psychologii poznawczej do projektowania materiałów edukacyjnych, które sprzyjają uczeniu się i zapamiętywaniu. Specjalizuje się w typografii, systemach orientacji przestrzennej, designie odpowiedzialnym społecznie oraz projektowaniu pomocy dydaktycznych. Realizowała projekty w obszarze typografii m.in. dla Narodowego Forum Muzyki, Politechniki Wrocławskiej, Fundacji Świętego Mikołaja, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz Urzędu Miasta w Cieszynie. W ramach pracy doktorskiej prowadzi badania podręczników szkolnych w kontekście poznawczych teorii uczenia się. Jest autorką licznych publikacji z zakresu komunikacji wizualnej, typografii, a także projektowania materiałów edukacyjnych. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z teorii i praktyki designu oraz systemów orientacyjnych.
Prowadzący
Michał Bachowski
Dyrektor kreatywny serwisu Noizz.pl, który współpracuje także z festiwalem Gdynia Design Days jako członek rady programowej i kurator wystaw. Michał z wykształcenia jest ekonomistą i design managerem. Swoją drogę zawodową zaczynał w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, pracując przy doradczych dla takich firm jak Leroy Merlin, PROFIm czy Zelmer. W latach 2012-2018 był częścią redakcji serwisu o trendach rynku i kultury F5, gdzie doszedł do stanowiska zastępcy redaktora naczelnego.