Typografia jest istotnym elementem projektowania graficznego i komunikacji w piśmie. Pozwala nie tylko przekazywać informacje, ale też pośredniczy między treścią przekazu a jej odbiorcą. To nauka kształtowania czcionek, organizowania tekstu i tworzenia harmonijnych kompozycji typograficznych. Odpowiednio dobrana czcionka i układ tekstu jest wyjątkowo ważnym elementem komunikacyjnym, przyciągającym uwagę odbiorcy. Dobrze zaprojektowana typografia może wzmocnić przekaz wizualny i nadać projektowi odpowiedni wygląd.
Czym jest typografia - jak ją rozumieć i definiować? Jak odpowiednio dobrana typografia może wpływać na percepcję projektu? Jakie czynniki wpływają na czytelność i estetykę tekstu? Na te i wiele innych pytań odpowiedział projektant, doradca, badacz i krytyk dizajnu, prof. dr hab. Tomasz Bierkowski, Kierownik Katedry Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Rozmowę poprowadziła Anna Sieroń.
Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton.
Strefa Designu Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę z zakresu projektowania: produktów, architektury, wnętrz, mody i komunikacji. Pokazuje, czym jest dobre projektowanie i w jaki sposób realizuje ono konkretne potrzeby użytkowników.
Gość
prof. dr hab. Tomasz Bierkowski
projektant, doradca, badacz, wykładowca akademicki, krytyk dizajnu. Specjalizuje się w projektowaniu publikacji naukowych i popularno-naukowych, a także projektowaniu identyfikacji wizualnej. Autor książek: O typografii, Solidaryca – fenomen komunikacyjny, Typografia dla humanistów (współautorka dr hab. Ewa Repucho); ponadto autor wielu artykułów poświęconych typografii i komunikacji wizualnej w publikacjach naukowych i prasie specjalistycznej w Polsce oraz za granicą (m.in. „2+3D”, „Sztuka Edycji”, „Ars Poligraphica”, „Designum”, „Typo 365”). Kierownik Katedry Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Prowadząca
Anna Sieroń
Badaczka. Zaczynała w marketingu. W polskim startupie Brainly pracowała po stronie biznesu rozwijając rynek polski i rumuński. Współpracowała z międzynarodowymi startupami z branży edukacyjnej. Badała narzędzia HRowe oraz czatboty. A obecnie pracuje jako UX Researcher w Allegro. Wierzy, że bez badań nie powstanie żaden dobry produkt, ani żadna dobra usługa. Po godzinach mentoruje kobiety, które chcą wejść do branży IT oraz planuje doktorat.