Design activism, czyli projektancki aktywizm już od wielu lat jest istotnym narzędziem dla twórców pragnących wpłynąć na sprawy społeczne. Sztuka, projektowanie i zaangażowanie mogą tworzyć potężne narzędzie zmiany.
Jak twórcze umiejętności i wrażliwość artystyczna mogą służyć jako siła napędowa w akcjach społecznych? Jak rozwijało się zaangażowanie projektantów na przestrzeni lat i w jakim stopniu ich działania miały wpływ na kształtowanie świata wokół? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała dr Kinga Blaschke, absolwentka historii sztuki i socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, wykładowczyni Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie. Podczas wystąpienia przybliżyła ciekawe i najgłośniejsze przykłady zaangażowania projektantów w kwestie społeczne.
Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton.
Uniwersytet SWPS w Krakowie! Już od października 2023 nowo powstały Wydział Psychologii planuje uruchomić w tym mieście studia na kierunku psychologia. Więcej informacji na stronie Uniwersytetu SWPS. W ciągu kilku najbliższych lat Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera zostanie zintegrowana z filią Uniwersytetu SWPS w Krakowie.
Strefa Designu Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę z zakresu projektowania: produktów, architektury, wnętrz, mody i komunikacji. Pokazuje, czym jest dobre projektowanie i w jaki sposób realizuje ono konkretne potrzeby użytkowników.
Ekspertka
dr Kinga Blaschke
Absolwentka historii sztuki i socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktoryzowała się na podstawie rozprawy „Obraz sztuki średniowiecznej w nowożytnym piśmiennictwie polskim”. Specjalizuje się w badaniach nas architekturą i teorią sztuki nowożytnej, społecznym odbiorem sztuki oraz ideowym podłożem badań nad twórczością artystyczną w XIX i XX wieku. Autorka licznych artykułów oraz książek „Inwencja i repetycja. Powtarzalność planów w architekturze sakralnej Rusi Koronnej od XV do XX wieku” oraz „Nasze własne, nasze polskie. Mit renesansu lubelskiego w polskiej historii sztuki”, za którą w 2011 r. otrzymała nagrodę im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa dla najlepszej książki z historii sztuki.