Popularne powiedzenie mówi, żeby „nie oceniać książki po okładce”, ale z drugiej strony, wszyscy dobrze wiemy, że „pierwsze wrażenie robi się tylko raz”. Tymczasem okładka książki to nic innego jak taki właśnie pierwszy impuls, który decyduje czy weźmiemy daną pozycję książkową do ręki, dając jej szansę, czy też nie. Na tym etapie nikt już nie ma chyba wątpliwości, że projektowanie okładek to niełatwe i bardzo odpowiedzialne zadanie.
Jak wygląda sam proces projektowy? Jakie są kluczowe etapy projektowania okładki i szaty graficznej wnętrza książki? Z jakimi wyzwaniami mierzy się projektant/ka podczas pracy nad różnymi gatunkami literackimi? O tym wszystkim opowiedziała projektantka i wydawczyni Zuzanna Łazarewicz w rozmowie z badaczką Anną Sieroń. Jednym z tematów spotkania były także perspektywy i trendy przyszłości w branży wydawniczo-projektowej oraz wiele innych ciekawych, związanych z tematem, zagadnień.
Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton.
Strefa Designu Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę z zakresu projektowania: produktów, architektury, wnętrz, mody i komunikacji. Pokazuje, czym jest dobre projektowanie i w jaki sposób realizuje ono konkretne potrzeby użytkowników.
Uniwersytet SWPS w Krakowie! Już od października 2023 nowo powstały Wydział Psychologii planuje uruchomić w tym mieście studia na kierunku psychologia. Więcej informacji na stronie Uniwersytetu SWPS. W ciągu kilku najbliższych lat Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera zostanie zintegrowana z filią Uniwersytetu SWPS w Krakowie.
Gościni
Zuzanna Łazarewicz
Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej ASP. Właścicielka studia projektowego DodoDesign i wydawnictwa DodoEditor, członkini STGU (Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej) i członkini zarządu stowarzyszenia ZMOWA (Związek Małych Oficyn Wydawniczych z Ambicjami). Zawodowo zajmuje się projektowaniem, składem i nadzorem wydawniczym publikacji książkowych. Współpracuje z organizacjami pożytku publicznego (Fundacja Przestrzeń Kobiet, TEA, Muzeum Galicja), Instytutem Historii Sztuki UJ i Instytutem Historii Sztuki i Kultury UP JPII, wydawnictwami oraz studiem projektowym ErgoDesign. Jest także wykładowczynią WSE w Krakowie.
Prowadząca
Anna Sieroń
Badaczka. Zaczynała w marketingu. W polskim startupie Brainly pracowała po stronie biznesu rozwijając rynek polski i rumuński. Współpracowała z międzynarodowymi startupami z branży edukacyjnej. Badała narzędzia HRowe oraz czatboty. A obecnie pracuje jako UX Researcher w Allegro. Wierzy, że bez badań nie powstanie żaden dobry produkt, ani żadna dobra usługa. Po godzinach mentoruje kobiety, które chcą wejść do branży IT oraz planuje doktorat.