Czy jako społeczeństwo faktycznie potrzebujemy kolejnych, nowo tworzonych przestrzeni? A może warto, dla wspólnego dobra, powiedzieć „nie” nadmiernej konsumpcji? Jak to zrobić? Czy AI ma szansę zastąpić architektów i jak wyglądałby świat bez tej grupy zawodowej?
To tylko wybrane wątki rozmowy Agaty Bisping (prowadzącej) z Jakubem Szczęsnym, w ramach podcastu „Przyszłość projektowania i architektury – między innowacją a odpowiedzialnością”. Podczas spotkania rozmówcy zastanawiali się także nad rolą współczesnej edukacji projektowej, znaczeniem „odpowiedzialnego projektowania” i zasadnością powrotu do dachów krytych strzechą.
Podcastu możesz posłuchać również w serwisach streamingowych: Apple Podcasts, SoundCloud i Lecton.
O cyklu „Mistrzowie”
W cyklu rozmów „Mistrzowie” Strefy Designu Uniwersytetu SWPS wraz z praktykami ze świata designu rozmawiamy o tym, jak wygląda ich codzienna praca związana z różnymi aspektami kreatywnego projektowania.
Gość
Jakub Szczęsny
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2000) oraz doktorant Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2011), jest założycielem Centrala Designers Task Force i uznanym architektem, którego projekt Domu Kereta został włączony do stałej kolekcji MoMA w Nowym Jorku w 2014 roku. Jego kariera rozpoczęła się od ilustracji prasowej i reklamowej, by następnie skierować się ku architekturze i designowi. Szczęsny znany jest również z prowadzenia programów telewizyjnych o architekturze oraz pisania dla prestiżowych czasopism. Jego książki, promujące architekturę, są wydawane przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Ma bogate doświadczenie jako wykładowca w Polsce i za granicą. Doradza znaczącym polskim firmom, m.in. Paged Meble i Freedom Houses. Od 2016 roku prowadzi własne studio projektowe SZCZ w Warszawie, z którego portfolio korzystają klienci na całym świecie.
Prowadząca
Agata Bisping
Projektantka usług / badaczka w Greenhat Innovation, gdzie realizuje projekty dla biznesu (10Clouds, LPP, Siemens, DELL, 7R, X-Lander) i instytucji (m.in. w projekcie opracowania kierunków strategicznych rozwoju Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot, miasta Wrocław czy MGW w Zabrzu). Doświadczenie w łączeniu wielu elementów w praktyczne rozwiązania zdobywała pracując w branżach kreatywnych, współtworząc Krakowski Festiwal Filmowy czy Festiwal Off Camera. Była producentem kreatywnym i programerem konferencji Element Urban Talks - o zrównoważonym projektowaniu miast. Prowadzi podcasty i webinary w Strefie Designu Uniwersytetu SWPS oraz autorski projekt Greenhat i 360Inspiration – FutureS Thinking Podcast, w którym rozmawia z gośćmi z całego świata o tym, jak projektować przyszłość. Redaktor prowadząca najnowszej książki Zuzanny Skalskiej i Rafała Kołodzieja PROTOTYPING 2040 – The FutureS Thinking Book. Absolwentka studiów podyplomowych Projektowanie przyszłości na Uniwersytecie SWPS. Wykładowczyni na studiach podyplomowych Trendwatching & Futures Studies na AGH w Krakowie.