Technologia odgrywa dziś kluczową rolę w naszej codzienności, począwszy od edukacji poprzez komunikację w życiu zawodowym i prywatnym. Ci, którzy z różnych powodów nie są w stanie dostosować się do tempa rozwoju, mogą czuć się wykluczeni na wielu obszarach codziennej aktywności. Dlatego pojęcie inkluzywności, coraz częściej, stanowi niezbędny element projektowania towarów i usług.
Co oznacza termin „uniwersalny design" w kontekście cyfrowym i jak można go zastosować w obszarze zdrowia psychicznego? Czym jest inkluzywność w odniesieniu do zdrowia psychicznego i dlaczego jest tak istotna w świecie technologii? Jak wyglądają dobrze zaprojektowane rozwiązania, uwzględniające różnorodne potrzeby użytkowników? Z jakimi wyzwaniami etycznymi mierzy się projektant, kreując rozwiązania cyfrowe dla osób z problemami psychicznymi? O tym wszystkim opowie projektant UX Marcin Krzanicki w rozmowie z UX researcherką Anną Sieroń.
Podcastu możesz posłuchać również w serwisach streamingowych: Apple Podcasts i SoundCloud.
Strefa Designu Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę z zakresu projektowania: produktów, architektury, wnętrz, mody i komunikacji. Pokazuje, czym jest dobre projektowanie i w jaki sposób realizuje ono konkretne potrzeby użytkowników.
Gość
Marcin Krzanicki
Projektant UX – od kilkunastu lat wdraża zasady projektowania zorientowanego na ludzi w sektorze publicznym, branży lotniczej, czy fintech. Wykładowca – przekazuje wiedzę studentkom i studentom kierunków związanych z projektowaniem produktów cyfrowych na krakowskim AGH i warszawskim SWPS, gdzie przy pomocy autorskiego programu wprowadza ich w temat dostępności (nie tylko) cyfrowej. Prelegent i mentor – występował na takich konferencjach, jak UX Poland, WaysConf czy hackathon dostępnościowy „Sensorycznie i na serio”.
Prowadząca
Anna Sieroń
Badaczka. Zaczynała w marketingu. W polskim startupie Brainly pracowała po stronie biznesu rozwijając rynek polski i rumuński. Współpracowała z międzynarodowymi startupami z branży edukacyjnej. Badała narzędzia HRowe oraz czatboty. A obecnie pracuje jako UX Researcher w Allegro. Wierzy, że bez badań nie powstanie żaden dobry produkt, ani żadna dobra usługa. Po godzinach mentoruje kobiety, które chcą wejść do branży IT oraz planuje doktorat.