Powiedzenie, że świat się zmienia - to truizm, ale czy zmienia się także rzemiosło? O tym, czym jest nowe rzemiosło i czy potrzebuje ono nowej definicji porozmawialiśmy z Olgą Milczyńską, Prezeską Stowarzyszenia NÓW Nowe Rzemiosło. Zapytaliśmy się czym mierzyć proces rzemieślniczy, na czym polega współpraca z materiałem a także po co zrzeszać rzemieślników. Dowiedzieliśmy się również, jak radzą sobie osoby żyjące z własnej, niefabrycznej wytwórczości i jaki wpływ na lokalne społeczności mają rzemieślnicy. Olga zdradziła także, jak mogą oni współpracować z biznesem i gdzie warto szukać wskazówek dla takich działań. Rozmowę poprowadziła Agata Bisping.
Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton.
O cyklu „Mistrzowie”
W cyklu rozmów „Mistrzowie” Strefy Designu Uniwersytetu SWPS wraz z praktykami ze świata designu rozmawiamy o tym, jak wygląda ich codzienna praca związana z różnymi aspektami kreatywnego projektowania.
Gościni
Olga Milczyńska
Ceramiczka, artystka, rzemieślniczka, prezeska Stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło. Wykładała ceramikę w School of Form. Ukończyła między innymi studia na wydziale ceramiki w The Royal Danish Academy of Fine Arts, a także Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Wiedzę praktyczną zdobyła pracując w pracowniach ceramicznych w Wielkiej Brytanii, Francji, Danii i Korei Południowej. Zaangażowana we wspieranie ginącego rzemiosła artystycznego, jakim jest garncarstwo wiejskie w Polsce, realizuje projekty wspólnie z Ośrodkiem Garncarskim w Medyni Głogowskiej. Wspólnie z Iriną Grishiną w 2016 założyła August Design Studio. Jako artystka brała udział w wielu międzynarodowych i krajowych wystawach między innymi Dutch Design Week 2020 czy Ceramic Biennale w Indonezji w 2019.
Prowadząca
Agata
Bisping
Projektantka usług / badaczka w Greenhat Innovation, gdzie realizuje projekty dla biznesu (10Clouds, LPP, Siemens, DELL, 7R, X-Lander) i instytucji (m.in. w projekcie opracowania kierunków strategicznych rozwoju Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot, miasta Wrocław czy MGW w Zabrzu). Doświadczenie w łączeniu wielu elementów w praktyczne rozwiązania zdobywała pracując w branżach kreatywnych, współtworząc Krakowski Festiwal Filmowy czy Festiwal Off Camera. Była producentem kreatywnym i programerem konferencji Element Urban Talks - o zrównoważonym projektowaniu miast. Prowadzi podcasty i webinary w Strefie Designu Uniwersytetu SWPS oraz autorski projekt Greenhat i 360Inspiration – FutureS Thinking Podcast, w którym rozmawia z gośćmi z całego świata o tym, jak projektować przyszłość. Redaktor prowadząca najnowszej książki Zuzanny Skalskiej i Rafała Kołodzieja PROTOTYPING 2040 – The FutureS Thinking Book. Absolwentka studiów podyplomowych Projektowanie przyszłości na Uniwersytecie SWPS. Wykładowczyni na studiach podyplomowych Trendwatching & Futures Studies na AGH w Krakowie.