Warszawa
Tajwan i chińska tradycja forteli
Jak obecnie wygląda życie na Tajwanie? Na ile tradycja pełni ważną rolę w życiu mieszkańców tej wyspy oraz Chin kontynentalnych? O tradycyjnej kulturze chińskiej, zwłaszcza o sztuce używania forteli i strategicznego działania będzie opowiadał Piotr Plebaniak, mieszkaniec Tajwanu, autorem dwu ksiazek: "36 forteli. Chinska sztuka podstępów, układania planów i działania strategicznego" (2017) i "Starożytna mądrość chińska" (2018, 2010). Organizatorem spotkania jest Koło Naukowe Studiow Azjatyckich.
Prelegent
Piotr Plebaniak - Absolwent socjologii UW, gdzie także zdobywał wiedzę o Chinach. Od 13 lat mieszkający na Tajwanie. Laureat stypendium tajwańskiego Ministerstwa Edukacji, przygotowuje doktorat na Wydziale Historii Chinese Culture University w Tajpej na Tajwanie. Pasjonuje się obcymi kodami kulturowymi, kaligrafią chińską, gry na cytrze (guzhengu), grą w go i czytaniem starożytnej poezji. Zawodowo współpracuje z polskimi firmami jako konsultant biznesowy przy logistyce zakupów hurtowych.
Autor dwu książek: „Starożytna mądrość chińska w sentencjach” (PWN 2010, Zysk i S-ka 2018) oraz „36 forteli. Chińska sztuka podstępu, układania planów i skutecznego działania” (Zysk i S-ka 2017), a także współautor zeszytu tygodnika „Polityka” – Historia Chińczyków (2012).
Kontakt
e-mail: [email protected])