Webinar
Włoskie wino – jakie ma znaczenie dla gospodarki i kultury i dlaczego warto się nim interesować? (webinar)
Obecność wina w południowoeuropejskiej kulturze ma znacznie dłuższą tradycję niż włoska państwowość. Już Etruskowie uprawiali winne pędy, starożytni Grecy sadzili winorośle na południu Półwyspu Apenińskiego, a Rzymianie nie wyobrażali sobie uczty bez zacnego wina. I tak mijały wieki, aż do 1986 roku, kiedy to włoskim winiarstwem wstrząsnął kryzys związany z aferą metanolową – po spożyciu włoskiego wina stołowego zmarło wtedy 19 osób, a ponad 100 doznało uszczerbku na zdrowiu. Włoskie wina zniknęły wówczas z europejskich półek. Na szczęście, to już historia. Włosi wyciągnęli wnioski z tych dramatycznych wydarzeń, stawiając na jakość swojej produkcji. Dziś włoskie wina cieszą się renomą w wielu miejscach na świecie.
Jakie znaczenie mają apelacje wina dla włoskiej gospodarki? Czy szczepy endemiczne to przejściowa moda czy trwały trend? Dlaczego Włosi piją coraz mniej wina? Kim są producenci najbardziej znanych włoskich win? O tym wszystkim porozmawiają: Marta Ręgowska – od 15 lat związana zawodowo z branżą winiarską i Karolina Iskierka, absolwentka Uniwersytetu SWPS – w ramach podcastu Włoskie wino – jakie ma znaczenie dla gospodarki i kultury i dlaczego warto się nim interesować?
Spotkanie będzie realizowane na żywo – każdy może zadawać pytania.
Marta Ręgowska
gościni
Właścicielka projektu edukacyjnego WINOdoBRANIE i partnerka w Wineway - Let’s Celebrate Wine. Od 15 lat zawodowo związana z branżą winiarską. Specjalizuje się w autorskich warsztatach winiarskich, ma doświadczenie jako food & wine senior buyer, jest degustatorką i jurorką w konkursach winiarskich. Odbyła także kilkumiesięczny staż u znanego producenta Barbaresco we włoskim Piemoncie. Absolwentka WSET Diploma level 4 w Londynie, Cava Expert Educator oraz geografii (spec. humanistyczna) na UW. Prywatnie kocha gotowanie i nieustannie poszukuje idealnych połączeń smakowych. Lubi pływać, spacerować z psem Barolo oraz obserwować świat i ludzi.
Karolina Iskierka
prowadząca
Miłośniczka Włoch, autorka podcastu Apetyt na włoszczyznę - subiektywnego przewodnika po włoskiej kuchni i języku. W języku włoskim zakochała się już podczas swojej pierwszej podróży do Włoch w odległym roku 2000. Miłością do włoskiej kuchni zapałała prawie dekadę później – podczas pobytu w ramach programu Erazmus w mieście Macerata w środkowych Włoszech. Odbyła praktyki w Ambasadzie Polski w Rzymie, była stypendystką programu Curiosi del Territorio w regionie Friuli-Venezia Giulia, przez ponad sześć lat pracowała jako koordynator ds. Włoch w organizacji pozarządowej organizującej konferencje międzynarodowe. Podczas pobytów w Italii zawsze podziwiała to, z jaką pasją Włosi mówią o swoim dziedzictwie kulinarnym i z jakim powodzeniem rozwijają tzw. turystykę enogastronomiczną, czyli ukierunkowaną na poznawanie lokalnej kuchni i wina.
Termin i kontakt
8 maja 2024 r., godz. 18.00–19.00, online
Marta Brzezińska
e-mail: [email protected]