Webinar
Wpływ czynnika politycznego na chińską strategię ekonomiczną wobec Unii Europejskiej”. Patronat Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS
W ostatnich latach w relacjach pomiędzy Chinami a Unią Europejską widać pogłębiającą się zależność ekonomii i polityki. Decyzje polityczne coraz silniej wpływają na sektor produkcji i handlu międzynarodowego zarówno w Chińskiej Republice Ludowej, jak i w krajach Wspólnoty. Wprowadzane regulacje prawne oraz strategie zarządzania ryzykiem stosowane przez obie strony, stają się źródłem wzajemnych napięć. Nie zmienia to jednak faktu, że utrzymanie wysokiego poziomu współpracy ekonomicznej i technologicznej pozostaje kluczowe dla każdego z partnerów.
- Czy zatem da się oddzielić ekonomię od polityki na tyle, by gospodarka przestała być narzędziem w rękach polityków?
- Czy przedsiębiorstwa poradzą sobie w tak trudnych i niestabilnych okolicznościach biznesowych?
- Czy europejskie firmy utrzymają konkurencyjność na rynku chińskim?
Odpowiedzi poszukają paneliści konferencji zorganizowanej pod hasłem – Wpływ czynnika politycznego na chińską strategię ekonomiczną wobec Unii Europejskiej (oryg. The Political Factor in China’s Economic Strategy Towards the EU). Grupa czołowych ekspertów ds. Chin oraz praktyków biznesowych, przeanalizuje kluczowe elementy polityki prowadzonej przez Chiny i UE w ciągu ostatnich trzech lat. Specjaliści ocenią także wpływ poszczególnych decyzji na funkcjonowanie europejskich firm działających w Chinach.
Wydarzenie odbędzie się 20 czerwca 2024, w godz. 17:30-19:00, w formie hybrydowej, w języku angielskim. Moderatorem spotkania będzie sinolog i tłumacz, dr hab. Marcin Jacoby, profesor Uniwersytetu SWPS.
W gronie zaproszonych ekspertów znajdą się: profesor Jean-Pierre Cabestan, związany z Francuskim Instytutem Badań nad Azją Wschodnią (IFRAE), Jens Eskelund – przewodniczący Izby Handlowej UE w Chinach oraz główny przedstawiciel konglomeratu biznesowego Maersk w regionie Chin i Azji Północno-Wschodniej, dr Alicia García Herrero – główna ekonomistka ds. Azji i Pacyfiku w Natixis CIB, członkini europejskiego think-tanku BRUEGEL oraz East Asian Institute (EAI) na Uniwersytecie w Singapurze (NUS) i dr Françoise Nicolas – starsza doradczyni w Centrum Studiów Azjatyckich we Francuskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych (Ifri).
Patronat nad wydarzeniem objęła Strefa Kultur Uniwersytetu SWPS.
Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia tutaj.