Webinar
Festiwale muzyczne – dlaczego to coś więcej niż koncerty (webinar)
Nic nie zastąpi energii i emocji towarzyszących muzyce odbieranej na żywo. Śmiało można postawić taką tezę, skoro festiwale muzyczne od dekad przyciągają tłumy. Zmieniają się uwarunkowania społeczne, mody muzyczne i wzorce kulturowe, ale samo doświadczenie zbiorowego przeżywania muzyki pozostaje ponadczasowe. Najwyraźniej, jedyne w swoim rodzaju poczucie wspólnoty i wszystko co się z nią wiąże, to oferta, której potrzebują ludzie w każdym wieku. Co jednak przyniesie przyszłość? Czy wirtualny świat wchłonie także tego typu wydarzenia?
Ale zacznijmy od początku – Jaka jest historia festiwali muzycznych? Który był pierwszy? Jak rozwijały się na przestrzeni dziesięcioleci? Co dokładnie sprawia, że festiwale to coś więcej niż koncerty i z jakiego powodu wpisały się na dobre w letnie kalendaria na całym świecie? Które wydarzenia związane z festiwalami muzycznymi stały się elementami popkulturowej historii? Gdzie i kiedy festiwale muzyczne stały się ważnym nośnikiem myśli społeczno-politycznej, przekonań czy wartości? Czy festiwale mają także swoją ciemną stronę?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzą dziennikarze: Tomasz Czukiewski i Marcin Bąkiewicz w rozmowie z autorką i producentką podcastów Małgorzatą Zmaczyńską, w ramach webinaru Festiwale muzyczne – dlaczego to coś więcej niż koncerty.
Spotkanie będzie realizowane na żywo – każdy może zadawać pytania. Udział jest bezpłatny.
Cykl webinarów „Rozmowy Kulturalne”
Czy wykluczenia są zaszyte w algorytmach? Jak wygląda siostrzeństwo po polsku? Dlaczego warto odwiedzić muzea gier komputerowych? Kim jest pokolenie TikToka? Jak budujemy swoją tożsamość w mediach społecznościowych? To tylko kilka pytań, które stawia przed nami współczesna kultura. W cyklu „Rozmowy Kulturalne” realizowanym w ramach Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS wspólnie zagłębiamy się w kulturę, w której funkcjonujemy. Spotkania prowadzą: Małgorzata Zmaczyńska, autorka dwóch podcastów i producentka oraz Martyna Obarska, redaktorka i kulturoznawczyni związana ze School of Ideas. Gośćmi webinarów są badacze, eksperci i praktycy, którzy od lat przyglądają się współczesnej kulturze.
Tomasz Czukiewski
gość
Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2002 roku pracował m.in. w redakcjach „Przekroju”, „Polska The Times”, TVN. Od 2018 roku – dziennikarz niezależny, autor kanału Ciekawe Historie w serwisie YouTube, a zarazem autor i wydawca audiobooków. Autor reportażu "Jarocin 84-24".
Marcin Bąkiewicz
gość
Redaktor naczelny, dyrektor programowy oraz dyrektor muzyczny Antyradia. Z muzyką i mediami zawodowo związany od 1998 roku. Swoją karierę zaczynał w studenckim radiu Afera w Poznaniu, po studiach pracował m.in. w Grupie Radiowej Agora, MTV, 4Fun Media, merlin.pl czy cdp.pl. W grudniu 2015 roku rozpoczął pracę w Antyradiu na stanowisku dyrektora muzycznego, gdzie od 2021 roku pełni również funkcje redaktora naczelnego i dyrektora programowego. Jako dziennikarz muzyczny współpracował z większością dużych polskich portali (Onet, WP, Interia) oraz magazynami muzycznymi, zajmował się też fotografią koncertową. Jest stałym współpracownikiem magazynu Teraz Rock. Zajmuje się także edukacją, współpracował z Akademią Managerów Muzycznych, Inkubatorem Tak Brzmi Miasto, Akademią Leona Koźmińskiego, prowadzi warsztaty „Rynek radiowy w Polsce i skuteczna promocja muzyki w radiu”. Zbiera winyle, uwielbia muzykę, podróże i fotografię.
Małgorzata Zmaczyńska
prowadząca
Autorka i producentka podcastów, prowadząca zajęcia. Doświadczenie wyniesione z radia sprawiły, że w 2017 r. założyła swój pierwszy podcast - RADIOaktywny, który znalazł się w rankingu Top 30 według Forbes Women. W 2018 r. została nagrodzona statuetką Podcastera Roku. Obecnie tworzy trzy autorskie podcasty oraz prowadzi Rozmowy Kulturalne w ramach Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS.
Zawodowo zajmuje się produkują kreatywnych podcastów dla osób prywatnych, korporacji oraz instytucji, takich jak Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Termin i kontakt
25 czerwca 2024 r., godz. 17.00–18.00, online
Marta Brzezińska
e-mail: [email protected]