Warszawa
1968 – rok, który zmienił świat
Wydarzenia marcowe w Polsce, Praska Wiosna w Czechosłowacji, protesty przeciwko wojnie w Wietnamie, działalność ruchu praw obywatelskich w Stanach Zjednoczonych, zakrojone na szeroką skalę strajki studentów we Francji, działania ruchu studenckiego w Niemczech czy masakra na Placu Tlatelolco w Meksyku, to tylko wybrane spośród wydarzeń, które miały miejsce w 1968 roku. Podczas wykładu dr Yaron Jean z the Sapir College w Negew w Izraelu przedstawi zjawisko protestów studenckich z 1968 w ujęciu międzynarodowym, skupiając się zarówno na najważniejszych wydarzeniach tego okresu, jak i na kwestii konfliktu międzypokoleniowego.
1968 – rok, który zmienił świat
Rok 1968 zapisał się w historii jako czas protestów studenckich, ponieważ to właśnie wtedy na całym świecie odbywały się demonstracje: od Polski, Francji i Niemiec po Stany Zjednoczone i Meksyk. Nastroje te dotarły również do tak odległych miejsc, jak młode państwo Izrael, tuż po zakończeniu wojny sześciodniowej. W historii zdarzały się już okresy, w których miały miejsce rewolucje. Rok 1968 był jednak szczególny pod tym względem, ponieważ to właśnie wtedy nastąpiła popularyzacja ruchu praw obywatelskich, odrzucenie cienia II wojny światowej wraz z następującymi po wojnie ideologiami, a telewizja i mass media zaczęły być wykorzystywane jako siły polityczne.
Wykład będzie poświęcony protestom studenckim, które miały miejsce w 1968 roku, w perspektywie międzynarodowej. Jednocześnie skupimy się na najważniejszych wydarzeniach, które miały miejsce w tym czasie oraz na konfliktach pokoleniowych. Przeanalizujemy czy cienie II wojny światowej i zimnej wojny mogły przyczynić się do wybuchu tych protestów.
Ponadto, przeanalizujemy rolę jednostki w szeregu zdarzeń, na przykład rolę przedstawicieli żydowskiej inteligencji, biorących udział w różnych ruchach społecznych. Zapoznamy się także z ponadnarodowymi aspektami roku 1968 i jednocześnie poznamy narzędzia, które pomogą dowiedzieć się więcej o najważniejszych wydarzeniach okresu zimnej wojny.
Prelegent
Dr Yaron Jean – studiował historię Europy i nauki polityczne na uniwersytetach w Tel Awiwie, Monachium, Kolonii i Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, gdzie, w 2016, uzyskał stopień doktora. Wykłada historię współczesną i komunikację w Sapir College w Negew, w Izraelu. Jego obecne zainteresowania naukowe obejmują ponadnarodowy wpływ II Wojny Światowej na powojenne ruchy społeczne. Jest autorem licznych publikacji.