Webinar
Kobiety w sztuce, biografie i reportaże – Angelika Kuźniak (Boznańska. Non finito) i Patrycja Pustkowiak
Jak się pisze opowieści o wspaniałych kobietach? Gdzie szukać takich bohaterek? Na ile stanowią one inspirację i co wnoszą w życie autorki biografii? Zapraszamy na spotkanie online z Angeliką Kuźniak, autorką głośnych książek biograficzno-reporterskich.
W nowym cyklu rozmów o najciekawszych wydarzeniach w kulturze dziennikarka i pisarka Patrycja Pustkowiak rozmawia z zaproszonymi gości o tym, co jest dla nich ważne, gdzie czerpią inspiracje i dokąd prowadzi ich życie twórcze. Tym razem spotykamy się z Angeliką Kuźniak, autorką opowieści biograficzno-reporterskich „Marlene” (2009), „Papusza” (2013), „Stryjeńska. Diabli nadali” (2015) i, we współpracy z Eweliną Karpacz-Oboładze, „Czarnego Anioła. O Ewie Demarczyk” (2014). Autorka wydała właśnie książkę „Boznańska. Non finito”, poświęconą najwybitniejszej malarce swojej epoki.
Dla sztuki była w stanie poświęcić wszystko. Olga Boznańska
Najwybitniejsza malarka epoki. Obywatelka świata. Jej portrety intrygowały, niepokoiły, obnażały duszę malowanej osoby. Nie uznawała banalnego piękna. Charakter, emocje, uczucia były dla niej ważniejsze niż uroda modeli. Po Paryżu chodziła w sukni gipiurowej z trenem pełnym falban i plis. Wzbijał się za nią tuman kurzu. Na głowie miała olbrzymi, sinoczarny wał włosów wysoko w kok zaczesanych. Na nim „czarne gniazdo z dżetów i flaneli podpięte wysoko z tyłu kwiatami, spod którego spływały czarne strusie pióra”. Wyglądała jak „posąg wyjęty na chwilę z ciemności piramidy”. Przez trzydzieści lat malowała w pracowni przy Boulevard Montparnasse.
Mistrzyni biografii, reporterka Angelika Kuźniak przygląda się wybitnej artystce z dociekliwością dziennikarki śledczej. Efektem jest napisany przepięknym językiem przenikliwy, pełen poczucia humoru portret Olgi Boznańskiej. Kobiety genialnej, delikatnej, zmysłowej, świadomej swojego talentu. Niezależnej. Portret artystki, która dla sztuki była w stanie poświęcić wszystko: miłość, dobrą opinię i święty spokój.
Angelika Kuźniak
Biografistka, reporterka. Autorka opowieści biograficzno-reporterskich: „Marlene” (2009), „Papusza” (2013), „Stryjeńska. Diabli nadali” (2015), współautorka z Eweliną Karpacz-Oboładze „Czarnego Anioła. O Ewie Demarczyk” (2014). Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała w 2010 r. Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej. „Za reportaże o powinności artysty, o obowiązku, jaki ma się wobec własnego talentu, wobec świata, wobec Tego, kto nam ten talent podarował” otrzymała nagrodę w kategorii Inspiracja Roku w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory 2014. Za książkę „Stryjeńska. Diabli nadali” nominowana do Nagrody Nike. Autorka biografii słynnej malarki Olgi Boznańskiej „Boznańska. Non finito” (2019).
Patrycja Pustkowiak
prowadząca
Pisarka i dziennikarka, absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutowała w 2013 r. głośną powieścią „Nocne zwierzęta”, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike i była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2016 r. otrzymała Nagrodę im. Adama Włodka przyznawaną przez Fundację Wisławy Szymborskiej. W 2018 r. wydała drugą powieść, „Maszkaron”, a rok później wywiad-rzekę z Manuelą Gretkowską „Trudno z miłości się podnieść”.
Kontakt
Agata Bisping
e-mail: [email protected]