Webinar
Trudne igrzyska: gospodarka japońska w roku olimpiady
Japonia to jedna z najsilniejszych gospodarek świata, a wiele japońskich firm, takich jak Toyota, Yamaha, Mitsubishi czy Technics, to od dziesiątków lat liderzy w swoich dziedzinach na rynkach globalnych. Japonia była pierwszym państwem azjatyckim po II wojnie światowej, które wybiło się na ekonomiczne szczyty i przed długie lata pozostawała drugą po USA gospodarką świata. W 1991 r. weszła jednak w okres stagnacji, a na początku obecnego wieku pojawili się wielcy konkurenci technologiczni w regionie, szczególnie Chiny i Korea. Dziś gospodarka japońska boryka się z wieloma problemami, choć nadal jest potężnym graczem międzynarodowym.
W rozmowie z wykształconym w Japonii ekonomistą, dr. Arkadiuszem Tarnowskim z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, omówimy historię powojennego, japońskiego sukcesu i powody nagłego wejścia kraju w recesję w latach 90. Zastanowimy się, jaki wpływ na rozwój Japonii miała tragedia tsunami i katastrofa w Fukushimie w 2011 r., a także panująca wciąż pandemia. Skupimy się też na kontrowersjach wokół igrzysk olimpijskich, do których negatywny stosunek deklaruje ponad 80 proc. japońskiego społeczeństwa, a na koniec zastanowimy się, jaka perspektywa rysuje się dla gospodarki japońskiej na najbliższe lata. Spotkanie poprowadzi dr hab. Marcin Jacoby, prof. Uniwersytetu SWPS, kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS.
Spotkanie jest realizowane na żywo – każdy może zadawać pytania! Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy.
Interesujesz się kulturą? Dołącz do nas w grupie Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS na Facebooku.
Cykl webinarów „Projekt Azja”
Kraj Kwitnącej Wiśni, Huawei i 5G, Kim Jong Un oraz orientalna kuchnia. Czy istnieje Azja bez uproszczeń i stereotypów? Jak odkryć jej prawdziwe oblicze, które nieczęsto zobaczymy w mediach? Cykl Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS „Projekt Azja” przybliża najważniejsze zjawiska i procesy, jakie zachodzą obecnie w Chinach, na Półwyspie Koreańskim oraz w Japonii. Podczas każdego spotkania poruszamy inny temat i przyglądamy się obecnemu obliczu Dalekiego Wschodu oraz jego specyficznym uwarunkowaniom. Cykl „Projekt Azja” prowadzi prof. Marcin Jacoby – kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS, sinolog i popularyzator wiedzy o Azji, który do wspólnej dyskusji zaprasza badaczy, ekspertów i praktyków zajmujących się Azją.
Wszystkie materiały z tego cyklu znajdziesz w naszej playliście na Spotify:
dr Arkadiusz Tarnowski
gość
Ekonomista i politolog, doktorat z zakresu międzynarodowej ekonomii politycznej obronił na japońskim Uniwersytecie Tsukuba. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z trendami inwestycyjnymi, azjatycką kulturą biznesową, internacjonalizacją przedsiębiorstw oraz współczesnymi stosunkami polityczno-gospodarczymi między Japonią a Europą oraz Republiką Korei a Europą. Pracuje w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, gdzie zajmuje się Azją Wschodnią, pełni też obowiązki Oficera Łącznikowego Sektora Prywatnego dla Grupy Banku Światowego. Autor publikacji w zakresie stosunków polsko-japońskich, opublikował m.in. „Polska i Japonia 1989–2004. Stosunki Polityczne, Gospodarcze i Kulturalne” (Warszawa 2009).
Prof. Marcin Jacoby
prowadzący
Sinolog, tłumacz, ekspert zajmujący się zagadnieniami polityczno-społecznymi regionu Azji Wschodniej, szczególnie Chin i Republiki Korei. Na Uniwersytecie SWPS kieruje Zakładem Studiów Azjatyckich i prowadzi zajęcia z zakresu wiedzy o Chinach i Azji Wschodniej: literatury, sztuki i dyplomacji kulturalnej.
Kontakt
Małgorzata Kowalińska
e-mail: [email protected]