Webinar
Nowe kino włoskie (webinar)
Kino włoskie jest jednym z najbardziej znanych i cenionych w Europie. Z Półwyspu Apenińskiego pochodzą wielcy i uznanie reżyserowie, których filmy do dziś wzruszają i zmuszają do myślenia. Ostatnie lata przyniosły wiele zmian we włoskiej kinematografii. Procesy globalizacyjne wymusiły redefinicję pojęcia italianità, czyli włoskości filmów i seriali. Młody Papież, Genialna Przyjaciółka, Gomorra — to tylko kilka z popularnych, współczesnych propozycji kina słonecznej Italii. Jak zatem wygląda nowa kinematografia włoska? Czy mimo rewolucji twórcy kultywują motywy i gatunki zaczerpnięte z przeszłości? W jaki sposób filmy i seriale korespondują z sytuacją polityczną i historyczną Włoch? Jakie tematy najchętniej poruszają reżyserzy i reżyserki XXI wieku? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą dr Anna Osmólska-Mętrak, italianistka, literaturoznawczyni, filmoznawczyni oraz tłumaczka literatury włoskiej oraz Diana Dąbrowska, filmoznawczyni, animatorka kultury, organizatorka przeglądów i festiwali filmowych. Spotkanie poprowadzi Karolina Iskierka miłośniczka Włoch, autorka podcastu Apetyt na włoszczyznę.
Spotkanie będzie realizowane na żywo – każdy może zadawać pytania! Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Kliknij, by uzupełnić formularz zgłoszeniowy.
Interesujesz się kulturą? Dołącz do innych w grupie Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS na Facebooku.
dr Anna Osmólska-Mętrak
gościni
Italianistka, literaturoznawczyni, filmoznawczyni, tłumaczka literatury włoskiej, wykładowczyni w Katedrze Italianistyki UW. Organizatorka i przewodnicząca jury Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, uhonorowanego w 2013 roku nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Krajowe Wydarzenie Filmowe. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Fipresci oraz ZAiKS.
Diana Dąbrowska
gościni
Filmoznawczyni, animatorka kultury, wykładowczyni Uniwersytetu Łódzkiego, organizatorka przeglądów i festiwali filmowych. Współredaktorka publikacji naukowej (razem z dr Anną Miller-Klejsą) „Kino włoskie po 1980 roku” (Wyd. Uni. Łódzkiego, 2018). Od 2021 prowadzi w sieci projekt edukacyjny „Accademia Włoskiego Kina” – lekcje kina online o włoskim kinie i kulturze w dwóch językach. Laureatka Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa (2018) za promocję kultury włoskiej ze szczególnym uwzględnieniem kina. W 2019 i 2021 nominowana do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krytyka filmowa” Od 2019 roku dyrektor artystyczna festiwalu filmowego w Sokołowsku „Hommage a Kieślowski”.
Karolina Iskierka
prowadząca
Miłośniczka Włoch, autorka podcastu Apetyt na włoszczyznę - subiektywnego przewodnika po włoskiej kuchni i języku. W języku włoskim zakochała się już podczas swojej pierwszej podróży do Włoch w odległym roku 2000. Miłością do włoskiej kuchni zapałała prawie dekadę później – podczas pobytu w ramach programu Erazmus w mieście Macerata w środkowych Włoszech. Odbyła praktyki w Ambasadzie Polski w Rzymie, była stypendystką programu Curiosi del Territorio w regionie Friuli-Venezia Giulia, przez ponad sześć lat pracowała jako koordynator ds. Włoch w organizacji pozarządowej organizującej konferencje międzynarodowe. Podczas pobytów w Italii zawsze podziwiała to, z jaką pasją Włosi mówią o swoim dziedzictwie kulinarnym i z jakim powodzeniem rozwijają tzw. turystykę enogastronomiczną, czyli ukierunkowaną na poznawanie lokalnej kuchni i wina.
Termin i kontakt
31 maja 2022 r., godz. 17.00–18.00, online
Marta Brzezińska
e-mail: [email protected]