Webinar
Być kobietą w Korei Południowej: #MeToo, nastroje społeczne i życie codzienne (webinar)
Korea Południowa znana jest jako ojczyzna K-popu, świetnych seriali netflixowych, kimchi, rozwiniętego przemysłu beauty i jako technologiczna potęga. Patrząc jednak na codzienne życie Koreańczyków, łatwo zauważyć, że to nadal dość konserwatywne i patriarchalne społeczeństwo, które cały czas się zmienia. Czy koreańskim kobietom udało się wyzwolić z ograniczeń tradycyjnych ról żon i matek? Jak traktowane są w środowisku pracy? Na czym skupia się koreańska wersja ruchu #MeToo? Jak wygląda codzienne życie kobiety w tym bardzo nowoczesnym, a jednocześnie konserwatywnym kraju? Na te i inne pytania odpowie Anna Sawińska - pisarka i znawczyni Korei, która kilka miesięcy temu wydała swoją trzecią książkę: „Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej”. Spotkanie poprowadzi Marcin Jacoby, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie SWPS i kierownik Katedry Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS.
Spotkanie będzie realizowane na żywo – każdy może zadawać pytania. Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Kliknij, by uzupełnić formularz zgłoszeniowy.
Interesujesz się kulturą? Dołącz do innych w grupie Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS na Facebooku.
Cykl webinarów „Projekt Azja”
Kraj Kwitnącej Wiśni, Huawei i 5G, Kim Jong Un oraz orientalna kuchnia. Czy istnieje Azja bez uproszczeń i stereotypów? Jak odkryć jej prawdziwe oblicze, które nieczęsto zobaczymy w mediach? Cykl Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS „Projekt Azja” przybliża najważniejsze zjawiska i procesy, jakie zachodzą obecnie w Chinach, na Półwyspie Koreańskim oraz w Japonii. Podczas każdego spotkania poruszamy inny temat i przyglądamy się obecnemu obliczu Dalekiego Wschodu oraz jego specyficznym uwarunkowaniom. Cykl „Projekt Azja” prowadzi prof. Marcin Jacoby – kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS, sinolog i popularyzator wiedzy o Azji, który do wspólnej dyskusji zaprasza badaczy, ekspertów i praktyków zajmujących się Azją.
Anna Sawińska
gościni
Pisarka, absolwentka stosunków międzynarodowych. W latach 2002 - 2021 roku zamieszkała w Korei Południowej, gdzie studiowała handel międzynarodowy oraz pracowała dla koreańskich korporacji. Autorka książek W Korei. Zbiór esejów, Za rękę z Koreańczykiem, Przesłonięty uśmiech a także bloga, podcastów i audycji radiowych. Obecnie mieszka w Polsce z mężem Koreańczykiem oraz synem.
prof. Marcin Jacoby
prowadzący
Sinolog, tłumacz, ekspert zajmujący się zagadnieniami polityczno-społecznymi regionu Azji Wschodniej, szczególnie Chin i Republiki Korei. Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie SWPS oraz kierownik Katedry Studiów Azjatyckich gdzie prowadzi zajęcia z zakresu wiedzy o Chinach i Azji Wschodniej: literatury, sztuki i dyplomacji kulturalnej.
Termin i kontakt
23 sierpnia 2022 r., godz. 17.00–18.00, online
Marta Brzezińska
e-mail: [email protected]