Webinar
Muzułmańska Hiszpania kiedyś i dziś (webinar)
Często mówiąc o kulturze danego kraju, nie zdajemy sobie sprawy, jak duży wpływ miały na nią inne, nawet odległe kultury. Podobnie jest z Hiszpanią, która większości z nas nie kojarzy się z islamem. Tymczasem kultura muzułmańska jest głęboko zakorzeniona w historii tego państwa.
Czemu Al-Kaida i ISIS upominają się o terytorium Hiszpanii? Czy kiedykolwiek istniało miejsce, w którym muzułmanie, chrześcijanie oraz Żydzi żyli ze sobą w pokoju i dobrobycie? Skąd w Hiszpanii wzięły się cytrusy, turrony i churros? Na co zwracać uwagę przy poznawaniu andaluzyjskich zabytków - czy to meczet, który stał się katedrą, czy katedra, która była kiedyś meczetem?
Na te i wiele innych pytań odpowie dziennikarka i reporterka - Aleksandra Lipczak, autorka dwóch książek dotyczących sytuacji społeczno-politycznej w Hiszpanii. Rozmowę poprowadzi dr Paulina Nalewajko, kulturoznawczyni, literaturoznawczyni i tłumaczka.
Spotkanie będzie realizowane na żywo – każdy może zadawać pytania. Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Kliknij, by uzupełnić formularz zgłoszeniowy.
Aleksandra Lipczak
gościni
Dziennikarka i reporterka. Studiowała także filologię hiszpańską, polonistykę i studia bliskowschodnie. Przez sześć lat mieszkała w Barcelonie. Jest autorką dwóch książek dotyczących sytuacji społeczno-politycznej w Hiszpanii: „Lajla znaczy noc” i „Ludzie z Placu Słońca”. Laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2021 i Nagrody im. Beaty Pawlak. Finalistka Nagrody Nike 2021. Nominowana do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne.
dr Paulina Nalewajko
prowadząca
Kulturoznawczyni, literaturoznawczyni i tłumaczka. Ameryka Łacińska odkrywana wciąż na nowo stanowi centrum jej zainteresowań badawczych, treść wykładanych na Uniwersytecie SWPS przedmiotów, tematykę prac dyplomowych prowadzonych pod jej kierunkiem i prywatną pasję. Autorka tekstów dla „Dwutygodnika Forum” oraz kursu „Kryzys rodzi zmianę: o konkursie Miss Wenezueli” dostępnego w Otwartych Zasobach Edukacyjnych Uniwersytetu SWPS.
Termin i kontakt
12 stycznia 2023 r., godz. 18.30–19.30, online
Marta Brzezińska
e-mail: [email protected]