Webinar
Włoskie muzea: klucz do odczytywania historii i sztuki (webinar)
Galeria Uffizi, Muzeum Watykańskie, Muzeum Borghese – Włochy to bez dwóch zdań obowiązkowy punkt na mapie każdego szanującego się miłośnika sztuki. Żaden inny kraj nie może się z nimi równać pod względem ilości muzeów, galerii i zabytkowych budowli. Wystarczy wymienić trzy najpopularniejsze miejsca artystycznych pielgrzymek – Rzym, Florencję czy Wenecję, by zakręciło się w głowie od skarbów sztuki, dokumentujących czas od starożytności po barok. Obejrzenie wszystkich zbiorów z danego miejsca za jednym podejściem jest mocno utrudnione, żeby nie powiedzieć – niemożliwe. Zazwyczaj mamy na zwiedzanie ograniczony czas, a w muzeum czy w galerii towarzyszy nam tłum turystów, co nie sprzyja kontemplacji.
Co wobec tego zrobić, by zwiedzanie było z jednej strony – efektywne, z drugiej – przyjemne? Jak się do niego przygotować? W jaki sposób „czytać” treści ukryte w obrazach? Jak wybrać muzeum pod swoim kątem? O tym wszystkim opowie dr Artur Badach, historyk sztuki i italianista w rozmowie z Katarzyną Święcicką – italianistką i językoznawczynią.
Spotkanie będzie realizowane na żywo – każdy może zadawać pytania. Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Kliknij, by uzupełnić formularz zgłoszeniowy.
dr Artur Badach
gość
Studiował historię sztuki w KUL i Instytucie Sztuki PAN w Warszawie oraz italianistykę w SWPS. Przez kilkanaście lat prowadził zajęcia z historii sztuki nowożytnej i ikonografii w UKSW. Od 1993 pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie. Kurator i współkurator wystaw, m.in. Thorvaldsen w Polsce, Ornamenta Ecclesiae Poloniae, El Greco. Ekstaza św. Franciszka, Caravaggio i inni mistrzowie, Bernardo Bellotto. Zajmuje się badaniem europejskiej rzeźby i malarstwa od XV do XVIII w. Namiętnie czyta literaturę piękną, ogląda filmy, podróżuje i zwiedza muzea (nie tylko artystyczne).
Katarzyna Święcicka
prowadząca
Italianistka, językoznawczyni, autorka podręczników i słowników oraz licznych artykułów dotyczących języka i kultury Włoch. Szczególnie zainteresowana badaniami porównawczymi nad językami europejskimi (i nie tylko) oraz tym, jak kultura przenika do języka i jak na niego wpływa. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z gramatyki kontrastywnej, akwizycji języka, językoznawstwa oraz języka włoskiego ze szczególnym upodobaniem do języka kuchni i mody.
Termin i kontakt
23 sierpnia 2023 r., godz. 17.00–18.00, online
Marta Brzezińska
e-mail: [email protected]