Webinar
Literackie przedstawienia sytuacji kobiety w społeczeństwie i rodzinie w Szwecji (webinar)
W szwedzkich dziełach literackich z drugiej połowy XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku odnajdujemy interesującą opowieść o dążeniu kobiet do równouprawnienia. Pomimo że Szwecja, podobnie jak inne kraje skandynawskie, jest teraz liderem w dziedzinie równości płci, historia ta ukazuje, jak długa i trudna była droga kobiet do uzyskania pełnych praw.
Literatura szwedzka z tego okresu, szczególnie dzieła autorów takich jak Victoria Benedictsson czy Carl Jonas Love Almqvist, śmiało porusza kwestie kobiecej niezależności, małżeństwa z ekonomicznych powodów, i ograniczeń narzucanych przez prawo oraz konwencje społeczne. Historia szwedzkiej literatury i sztuki, w szczególności losy kobiet w tych dziedzinach, odzwierciedla ewolucję społeczną i kulturową, która miała miejsce w Szwecji w ciągu ostatnich dwóch stuleci.
Rozmowa z ekspertami na temat tej fascynującej epoki: skandynawistką i filolożką szwedzką Pauliną Rosińską oraz dziennikarzem i nauczycielem Janem Janczy, którzy omawiają, jak te dzieła literackie nie tylko odzwierciedlały, ale i wpływały na zmiany w społeczeństwie.
Spotkanie będzie realizowane na żywo – każdy może zadawać pytania.
O cyklu
„Projekt Skandynawia” to webinary i podcasty, dzięki którym poznamy codzienność Skandynawów. Spotkania z ekspertami i naukowcami będą doskonałą okazją, by porozmawiać nie tylko o kulturze, sztuce czy historii północnej Europy, lecz także o ruchach społecznych czy aktywizmie. Kulturę tworzą ludzie, dlatego istotnym elementem rozmów będzie tło socjologiczne tego regionu. Podczas webinarów poznamy uwarunkowania polityczne krajów nordyckich oraz zagłębimy się w zwyczaje Szwedów.
Prowadzącym cykl „Projekt Skandynawia” jest Jan Janczy, dziennikarz Radia Nowy Świat, nauczyciel języka szwedzkiego oraz pasjonat kultury krajów nordyckich. Gośćmi rozmów będą kulturoznawcy z Uniwersytetu SWPS.
Paulina Rosińska
gościni
Szwedystka, literaturoznawczyni, tłumaczka literatury pięknej. Zajmuje się literaturą szwedzką. Interesują ją kultura Szwecji: zwyczaje i obyczaje, mentalność mieszkańców, a także to, w jaki sposób Szwecja kreuje swój wizerunek i jak jest on odbierany w innych krajach europejskich. Przekłada literaturę szwedzką na język polski, tłumaczyła powieści m.in. Henninga Mankella, Stiega Larssona, Carla Johana-Vallgrena. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu historii literatury szwedzkiej, literatury szwedzkiej w polskich przekładach, przekładu użytkowego i artystycznego, wiedzy o Szwecji oraz praktycznej nauki języka szwedzkiego.
Jan Janczy
prowadzący
Dziennikarz, nauczyciel. Z wykształcenia filolog szwedzki i literaturoznawca. Studia zaprowadziły go do sztokholmskiej redakcji pisma literackiego 20TAL, gdzie spędził krótki czas. Na co dzień związany z Radiem Nowy Świat, dla którego przygotowuje programy muzyczne, a także podcasty poświęcone muzyce, kulturze i społeczeństwom Skandynawii. Współprowadzący magazyn międzynarodowy "Cały nasz świat", a także cotygodniowy cykl rozmów o Europie Północnej. Stały współpracownik Uniwersytetu SWPS – w Strefie Kultur odpowiada za prowadzenie rozmów wchodzących w skład Projektu Skandynawia. Zdarza mu się czasem powiedzieć w radiu coś po szwedzku (z przyzwyczajenia, bo szwedzkiego także uczy).
Termin i kontakt
16 stycznia 2024 r., godz. 17.00–18.00, online
Marta Brzezińska
e-mail: [email protected]