Popularyzacja platform streamingowych sprawiła, że dziś mamy większy niż kiedykolwiek wcześniej - dostęp do tysięcy filmów z całego świata. Rozmawiając o ulubionych produkcjach, zazwyczaj skupiamy się na grze aktorskiej i umiejętnościach reżysera. Rzadko jednak myślimy o setkach innych osób zaangażowanych w daną produkcję i o długim procesie, dzięki któremu historię zapisaną na kartkach scenariusza możemy oglądać na ekranie.
Kto ma większy wpływ na to, co widzimy na ekranie - reżyser czy scenarzysta? Jaką rolę odgrywa producent i kto może nim zostać? Ile osób jest zaangażowanych w produkcję jednego filmu? Jak przebiega postprodukcja i czy to właśnie od montażu zależy kształt danego filmu? Czym różni się rynek filmowy w Polsce od światowego?
Na te i wiele innych pytań odpowie dr Iwona Morozow, kulturoznawczyni, filmoznawczyni, antropolożka i dokumentalistka - wykładowczyni na Uniwersytecie SWPS. Rozmowę poprowadzi Małgosia Zmaczyńska.
Cykl webinarów „Rozmowy Kulturalne”
Czy wykluczenia są zaszyte w algorytmach? Jak wygląda siostrzeństwo po polsku? Dlaczego warto odwiedzić muzea gier komputerowych? Kim jest pokolenie TikToka? Jak budujemy swoją tożsamość w mediach społecznościowych? To tylko kilka pytań, które stawia przed nami współczesna kultura. W cyklu „Rozmowy Kulturalne” realizowanym w ramach Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS wspólnie zagłębiamy się w kulturę, w której funkcjonujemy. Spotkania prowadzą: Małgorzata Zmaczyńska, autorka dwóch podcastów i producentka oraz Martyna Obarska, redaktorka i kulturoznawczyni związana ze School of Ideas. Gośćmi webinarów są badacze, eksperci i praktycy, którzy od lat przyglądają się współczesnej kulturze.
dr Iwona Morozow
gościni
Kulturoznawca, antropolog i filmoznawca.
Zajmuje się szeroko pojętą ekonomią kina i antropologią wizualną. Interesuje ją współczesne kino, kultura filmowa i popularna, a szczególnie film dokumentalny, kontekst produkcyjny, dystrybucyjny i promocyjny dzieła filmowego oraz teoria i praktyka wykorzystywania metod etnograficznych w badaniach filmu. Od 2017 r. jako kierownik produkcji, scenarzystka i reżyserka współpracuje z agencją wideomarketingową Frame Media.
Członkini zespołu w projekcie badawczym kierowanym przez dr hab. Krzysztofa Jaskułowskiego, prof. Uniwersytetu SWPS: „Polityka pamięci wobec komunistycznego podziemia. Między państwowymi upamiętnieniami a kulturą popularną i komercjalizacją” (NCN, 2020-2023). W latach 2016-2019 była członkinią zespołu w projekcie badawczym pod kierownictwem dr hab. Marcina Adamczaka: „Proces tworzenia dzieła filmowego oraz jego uwarunkowania organizacyjno-ekonomiczne w perspektywie badań kultury produkcji” (Narodowy Program Rozwoju Humanistyki). Wraz z T. Kożuchowskim i R. Sawką autorka publikacji „Społeczny wymiar tworzenia filmu w Polsce” (Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT w Łodzi, 2019), która zdobyła prestiżową nagrodę w 12. konkursie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z kultury popularnej, scenopisarstwa, kreatywnego pisania, kreacji audiowizualnej, systemów medialnych i reklamy.
Małgorzata Zmaczyńska
prowadząca
Jej supermocą jest mówienie. Nagrywała podcasty, zanim to było modne – Podcast RADIOaktywny oraz Zmacznego. Kręci ją motoryzacja, nieznane historie związane z jedzeniem, psychologia i przekręty na Wall Street.
Termin i kontakt
9 lutego 2023 r., godz. 17.00–18.00, online
Marta Brzezińska
e-mail: [email protected]
Laponia żyje w naszej wyobraźni przede wszystkim jako siedziba Świętego Mikołaja. Jednak wciąż nie wszyscy wiedzą, że Daleka Północ skrywa w sobie też inne miejsca, jednym z nich jest kraina Sápmi która jest domem dla niezwykle ciekawej społeczności - Saamów, czyli potomków pierwszych mieszkańców Skandynawii.
Czym charakteryzuje się ich kultura oraz język saamski? W jaki sposób zmieniało się postrzeganie i miejsce Saamów w społeczeństwach skandynawskich? Z jakimi represjami i prześladowaniami musieli się zmierzyć? A także jaki jest ich aktualny status w Skandynawii?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzą Natalia Mazur-Rodak - skandynawistka i filolożka norweska oraz dr Sylwia Hlebowicz, filolożka i kulturoznawczyni. Spotkanie poprowadzi Jan Janczy, nauczyciel, redaktor, prezenter radiowy.
Spotkanie będzie realizowane na żywo – każdy może zadawać pytania. Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Kliknij, by uzupełnić formularz zgłoszeniowy.
O cyklu
„Projekt Skandynawia” to webinary i podcasty, dzięki którym poznamy codzienność Skandynawów. Spotkania z ekspertami i naukowcami będą doskonałą okazją, by porozmawiać nie tylko o kulturze, sztuce czy historii północnej Europy, lecz także o ruchach społecznych czy aktywizmie. Kulturę tworzą ludzie, dlatego istotnym elementem rozmów będzie tło socjologiczne tego regionu. Podczas webinarów poznamy uwarunkowania polityczne krajów nordyckich oraz zagłębimy się w zwyczaje Szwedów.
Prowadzącym cykl „Projekt Skandynawia” jest Jan Janczy, dziennikarz Radia Nowy Świat, nauczyciel języka szwedzkiego oraz pasjonat kultury krajów nordyckich. Gośćmi rozmów będą kulturoznawcy z Uniwersytetu SWPS.
Natalia Mazur-Rodak
gościni
Skandynawistka, filolożka norweska, studiowała na Uniwersytecie Gdańskim i na Uniwersytecie w Tromsø, zwanym Norweskim Uniwersytetem Arktycznym. Nauczycielka języka norweskiego i kultury norweskiej z prawie 10-letnim stażem. Obecnie zajmuje stanowisko asystenta w Zakładzie Skandynawistyki na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, prowadzi własną kameralną szkołę językową Arctic Spirit oraz zajmuje się tłumaczeniami ustnymi. Miłośniczka literatury skandynawskiej, ekstremalnych wypraw zarówno po Arktyce, jak i swojej najbliższej okolicy. Szczęśliwa żona i mama dwójki ciekawskich dzieci, która uważa, że przygodę można odnaleźć już we własnym ogrodzie. Z norweskiej filozofii życia na świeżym powietrzu friluftsliv konsekwentnie czyni część codzienności swojej rodziny.
dr Sylwia Hlebowicz
gościni
Filolog, kulturoznawca. Naukowo zajmuje się współzależnością języka i kultury, dynamiką rozwoju mniejszości narodowych w Skandynawii oraz współczesną sztuką polityczną.
Jan Janczy
prowadzący
Nauczyciel, redaktor, prezenter radiowy. Lektor języka szwedzkiego w szkole językowej Centrum Europy, redaktor Radia Nowy Świat, w którym prowadzi autorskie audycje muzyczne i podcasty, a także cotygodniowy cykl rozmów o Skandynawii. Były stażysta Programu I Polskiego Radia i szwedzkiego magazynu literackiego 20TAL.
Termin i kontakt
6 lutego 2023 r., godz. 17.00–18.00, online
Marta Brzezińska
e-mail: [email protected]
Zamawianie jedzenia z dowozem stało się w ostatnich latach niezwykle popularnym i wygodnym sposobem na smaczny posiłek bez wysiłku. Jednak to, co dla nas stało się codziennością - w innym miejscu może być luksusem. A jak sytuacja wygląda w Meksyku? Na ile popularne są tam dostawy jedzenia? Kto się nimi zajmuje? Jakie są zagrożenia przy dostawach jedzenia w Meksyku? Jak pandemia wpłynęła na status dostawców jedzenia w tym kraju i o co dziś walczą?
Na te i wiele innych pytań odpowie absolwentka Iberystyki na Uniwersytecie SWPS, Karolina Sosnowska - autorka pracy dyplomowej pt. „Rola dostawców jedzenia w społeczeństwie meksykańskim oraz wpływ pandemii COVID-19 na warunki ich pracy”. Rozmowę poprowadzi dr Paulina Nalewajko, kulturoznawczyni, literaturoznawczyni i tłumaczka.
Spotkanie będzie realizowane na żywo – każdy może zadawać pytania. Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Kliknij, by uzupełnić formularz zgłoszeniowy.
Karolina Sosnowska
gościni
Absolwentka iberystyki na Uniwersytecie SWPS. Autorka pracy dyplomowej pt. „Rola dostawców jedzenia w społeczeństwie meksykańskim oraz wpływ pandemii COVID-19 na warunki ich pracy.” Od kilku lat zdobywa doświadczenie w dziale administracji w międzynarodowych firmach, pracując w wielokulturowych środowiskach. Poprzednio w polsko-hiszpańskiej firmie architektonicznej, a obecnie w funduszu inwestycyjnym typu private equity. Kilkukrotna wolontariuszka podczas Tygodnia Kina Hiszpańskiego. Pasjonatka historii i kultury krajów hiszpańskojęzycznych oraz obserwatorka przemian społeczno-kulturalno-politycznych zachodzących na terenie Ameryki Łacińskiej. Miłośniczka podróży oraz tańców latynoamerykańskich.
dr Paulina Nalewajko
prowadząca
Kulturoznawczyni, literaturoznawczyni i tłumaczka. Ameryka Łacińska odkrywana wciąż na nowo stanowi centrum jej zainteresowań badawczych, treść wykładanych na Uniwersytecie SWPS przedmiotów, tematykę prac dyplomowych prowadzonych pod jej kierunkiem i prywatną pasję. Autorka tekstów dla „Dwutygodnika Forum” oraz kursu „Kryzys rodzi zmianę: o konkursie Miss Wenezueli” dostępnego w Otwartych Zasobach Edukacyjnych Uniwersytetu SWPS.
Termin i kontakt
19 stycznia 2023 r., godz. 18.30–19.30, online
Marta Brzezińska
e-mail: [email protected]