- https://podcasts.apple.com/us/podcast/czy-mo%C5%BCna-zapomnie%C4%87-traum%C4%99-o-ptsd-psychoterapii-i-badaniach/id1437994794?i=1000423785996
- https://open.spotify.com/episode/0gbDJblT8bNDAsr4LiCBSX
- https://soundcloud.com/swpspl/o-ptsd-psychoterapii-i-badaniach-dr-med-agnieszka-popiel-dr-n-hum-ewa-praglowska
- https://lectonapp.com/audiobook/8184e563-4d72-4d81-8bb9-34cffc53a765?_lst&country=PL
Czy można zapomnieć traumę i żyć, jakby nikt nas nigdy nie skrzywidził? Doświadczając wydarzeń traumatycznych przeżywamy szok, którego objawy można nazwać „ostrą reakcją na stres”. O współczesnych metodach leczenia PTSD i praktyce terapeutycznej w tym obszarze opowiadają dr med. Agnieszka Popiel i dr n. hum. Ewa Pragłowska, psychoterpautki prowadzące Szkołę Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS.
Życie po traumie
Badania kliniczne nad skutecznością leczenia PTSD (zespółu stresu pourazowego) u ofiar wypadków komunikacyjnych metodami psychoterapii poznawczo-behawioralnej, farmakoterapii i leczenia skojarzonego (programy TRAKT) dostarczyły danych wzbogacających istniejący stan wiedzy. Dzięki badaniom wiemy znacznie więcej na temat psychopatologii, współczesnych metod leczenia PTSD, temperamentalnych predyktorów skuteczności terapii i zmian zachodzących w trakcie leczenia. Terapia PTSD jest często wyzwaniem dla pacjenta i terapeuty, a wyniki badań mogą obalić wiele mitów i pomóc w podjęciu decyzji o rozpoczęciu terapii.
Prelegentki
dr n. med. Agnieszka Popiel – psychiatra, psychoterapeuta (PTTPB, SITCC, EABCT), superwizor psychoterapii (PTTPB), wykładowca Uniwersytetu SWPS. Członkini Working Group on Training w European Association for Behavioural and Cognitive Therapies. Adiunkt w Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Prowadzi badania nad skutecznością psychoterapii poznawczo-behawioralnej (programy TRAKT w ramach badań nad PTSD kierowanych przez prof. B. Zawadzkiego (UW). Kieruje podyplomową Szkołą Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS (Warszawa, Sopot, Poznań, Wrocław, Katowice, Rzeszów). Inicjatorka powstania i współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB), Od wielu lat zajmują się psychoterapią poznawczo-behawioralną w praktyce klinicznej, badawczej, działalności organizacyjnej i dydaktycznej. Współautorka, razem z dr Ewą Pragłowską, podręcznika „Psychoterapia poznawczo-behawioralna teoria i praktyka" oraz „Superwizja w psychoterapii poznawczo-behawioralnej".
dr n. hum. Ewa Pragłowska – specjalista psychologii klinicznej, psychoterapeuta (PTTPB i PTP, SITCC, EABCT) i superwizor psychoterapii (PTTPB), wykładowca Uniwersytetu SWPS. Przez wiele lat pracowała naukowo i klinicznie w Oddziale Chorób Afektywnych II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, obecnie współpracuje w programach TRAKT i PTSD:D-T-P w badaniach nad skutecznością terapii. Autorka kilkudziesięciu prac badawczych, publikacji z zakresu problematyki zaburzeń afektywnych, terapii poznawczo-behawioralnej, w tym razem z dr Agnieszką Popiel współautorka pierwszego polskiego podręcznika terapii poznawczo-behawioralnej „Psychoterapia poznawczo-behawioralna teoria i praktyka". Współredaktorka podręcznika „Superwizja w psychoterapii poznawczo-behawioralnej". Kieruje podyplomową Szkołą Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS (Warszawa, Sopot, Poznań, Wrocław, Katowice, Rzeszów) i studiami Uniwersytetu SWPS w superwizji psychoterapii poznawczo-behawioralnej. W ramach programu TRAKT prowadzi terapię PTSD i badania nad skutecznością psychoterapii.
Obejrzyj webinar „Zdrowie psychiczne – jak o nie dbać?”
Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne. Często uważamy, że dobrostan psychiczny to coś, co jest nam dane raz na zawsze. Czym tak naprawdę jest zdrowie psychiczne? Jak na co dzień dbać o równowagę emocjonalną i homeostazę psychiczną? U kogo szukać pomocy, kiedy czujemy, że „coś jest nie tak” – nastąpiła zmiana w naszym samopoczuciu, zachowaniu lub odczuwaniu? Jak wybrać dobrego specjalistę-psychoterapeutę? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psychoterapeutką dr Agnieszką Mościcką-Teske.