• https://itunes.apple.com/pl/podcast/rozw%C3%B3j-vs-pseudorozw%C3%B3j-dlaczego-%C5%82atwo-si%C4%99-pomyli%C4%87-dr/id1437994794?i=1000428370070&l=pl&mt=2
  • https://open.spotify.com/episode/445uGn65NzlUoCyt3QH0qI
  • https://soundcloud.com/swpspl/rozwoj-vs-pseudorozwoj-dlaczego-latwo-sie-pomylic-dr-ewa-jarczewska-gerc
  • https://lectonapp.com/audiobook/a6564d45-cbeb-4daf-a690-20830b96b9a1?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033

To, jacy jesteśmy, determinują zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Jedni mają bardziej pogodne usposobienie, inni są wiecznie niezadowoleni; jedni mają więcej życiowej energii, inni mniej. Czasami jednak trudno określić, co jest dziedziczeniem biologicznym, a co społecznym. Czy zatem człowiek w ogóle może się zmienić? Dr Ewa Jarczewska-Gerc – psycholog społeczny, trener biznesu – wyjaśnia, co oznacza prawdziwe „ja”, i czy mamy na nie jakikolwiek wpływ.

Ja się już nie zmienię...

Wydaje nam się, że się nie zmieniamy, że tacy jak dziś byliśmy zawsze. Co więcej jesteśmy przekonani, że właśnie teraz jesteśmy najbardziej sobą. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, co oznacza bycie sobą i czy w ogóle istnieje coś takiego jak prawdziwe „ja”?

W rzeczywistości proces zmian zachodzi w nas nieprzerwanie. Z jednej strony są to zmiany naturalne zachodzące w sposób niekontrolowany, z drugiej – zmiany wypracowane, które wymagają od nas wysiłku, a co za tym idzie następują w sposób świadomy, zaplanowany.

Dobre chęci to nie wszystko

Powodów, dla których próbujemy się zmienić, jest wiele: chcemy poczuć się pewniej, podnieść swoją samoocenę, poprawić swoje samopoczucie, udowodnić coś sobie i innym. Pozostaje tylko kwestia, jak to zrobić, jak zmotywować się do działania i realizować wyznaczone przez siebie cele? Marzenia i pragnienia nie wystarczą. Potrzebne są praca i wysiłek.

Podczas wystąpienia dr Jarczewska-Gerc dokonuje krótkiego przeglądu aforyzmów i obiegowych porad na temat tego, jak zmotywować się do działania. Pokazuje, które z nich warto stosować, co potwierdzają badania, a które – choć dobrze brzmią i są zgodne z psychologią uliczną – mogą wpędzić nas w kłopoty. Co robić, by stać się sprawcą zamiast wykonawcą? Dlaczego warto wkładać wysiłek w działanie? Jak skutecznie przeprowadzać zmiany? Posłuchaj.

 

Prelegent

258 ewa gerc

Ewa Jarczewska-Gerc – psycholog społeczny, trener biznesu. Zajmuje się psychologią motywacji, efektywnością i wytrwałością w działaniu oraz symulacjami mentalnymi. Interesuje się związkami między różnymi formami myślenia i wyobrażania sobie a efektywnością i wytrwałością w działaniu, a także stresem i jego korelatami.

Na Uniwersytecie SWPS prowadzi seminarium magisterskie oraz zajęcia z zakresu psychologii emocji i motywacji, psychologii różnic indywidualnych oraz wywiadu psychologicznego. W pracy wykładowcy akademickiego najbardziej ceni możliwość przekazywania wiedzy, która jest ważnym czynnikiem lepszego rozumienia świata.

Obejrzyj webinar „Rozwój osobisty – instrukcja obsługi”

Rozwój osobisty zyskuje w naszym kraju na popularności, jednak co trzeci Polak nie potrafi powiedzieć, co dla niego oznacza rozwój. Czym jest rozwój osobisty, a czym nie? Czy powinniśmy dążyć do niego za wszelką cenę? Jakie są najczęstsze mity z nim związane? Psycholog i psychoterapeuta Joanna Gutral dyskutuje o tym z Mateuszem Banaszkiewiczem – psychologiem zdrowia, wykładowcą na Uniwersytecie SWPS.

.

„Rozwój osobisty – instrukcja obsługi”

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia