• https://itunes.apple.com/pl/podcast/dlaczego-ludzie-wierz%C4%85-w-pseudoteorie-dr-hab-tomasz-grzyb/id1437994794?i=1000430561367&l=pl&mt=2
  • https://open.spotify.com/episode/4OHqXlKxXaquo4JrpLAS8W
  • https://soundcloud.com/swpspl/dlaczego-ludzie-wierza-w-pseudoteorie-dr-hab-tomasz-grzyb-1
  • https://lectonapp.com/audiobook/af99bc20-834e-48de-a2aa-f3180e8ae198?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033

Wielu wierzy, że Ziemia jest płaska, „lewoskrętna” witamina C leczy nowotwory, a ból stawów związany jest ze zmianą pogody. Jesteśmy dziś zalewani rozmiatymi faktami medialnymi, tezami, które jeśli są powtarzane, zaczynamy traktować jako prawdę. Jak to się dzieje, że pseudonaukowe teorie zyskują tak wielu zwolenników? Dlaczego ludzie wierzą w rzeczy, które po prostu nie mają sensu? Co im to daje, jaką potrzebę w ten sposób zaspokajają? Opowie o tym psycholog dr hab. Tomasz Grzyb, prof. Uniwersytetu SWPS.

Wierzymy, bo chcemy wierzyć

Żyjemy w czasach postprawdy – mamy na co dzień do czynienia z całą masą faktów medialnych, które nie wytrzymują próby sprawdzenia naukowego. Często nie staramy się ich podważać, bo przecież „wszyscy tak mówią”. Rozmiatych pseudonaukowych teorii jest dziś tak wiele, że na każdą mądrość z łatwością możemy znaleźć kontrmądrość.

Rewelacyjne twierdzenia padają na podatny grunt: odpowiadają one przekonaniom i motywacji wielu osób, które nie sprawdziły ich wiarygodności. Tak już działamy – nasz mózg przetwarza informacje pod kątem naszych potrzeb i pragnień, często także nieuświadomionych. Przez to zaczynamy postrzegać świat w kategoriach magicznych i lubimy urzekająco proste sposoby na ciężkie dolegliwości – to tłumaczy sukces na przykład „lewoskrętnej” witaminy C.

Prelegent

258 Tomasz Grzyb

dr hab. Tomasz Grzyb, prof. Uniwersytetu SWPS – psycholog. Zajmuje się psychologią wpływu społecznego. Interesuje się metodologią badań psychologicznych, marketingiem i nowymi technologiami. Pracę naukową łączy z praktyką marketingową. Prowadzi szkolenia w dziedzinie psychologii społecznej, manipulacji i perswazji. Od 2013 roku kształci oficerów NATO i krajów stowarzyszonych w zakresie technik wpływu społecznego. Autor publikacji na temat psychologii wpływu społecznego i mechanizmów ludzkich zachowań w sytuacjach kryzysowych, w tym książki „Psychologiczne aspekty sytuacji kryzysowych” (2011). Redaktor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych, m.in. w „Journal of Applied Psychology” oraz „Marketing i Rynek”. W 2014 roku otrzymał Certificate of Appreciation od Dowództwa Operacji Specjalnych NATO w Afganistanie. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z metodologii badań psychologicznych i statystyki z wykorzystaniem komputerów oraz eksperymentalnych metod badań percepcji.

Obejrzyj webinar „Poznaj swój mózg”

Jak wiele wiemy o mózgu? Jak działa i dlaczego wciąż tak trudno go badać? Jakie mity o mózgu są wciąż powielane? Podczas spotkania online „Poznaj swój mózg” o tajemnicach, możliwościach i ograniczeniach naszego „komputera pokładowego” mówi psycholog i neurokognitywista dr Maksymilian Bielecki w rozmowie z psycholog i psychoterapeutką Joanną Gutral.

„Poznaj swój mózg”

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia