- https://itunes.apple.com/pl/podcast/fakty-i-mity-na-temat-psychoterapii-depresji-adam-el%C5%BCanowski/id1437994794?i=1000430787649&l=pl&mt=2
- https://open.spotify.com/episode/4CXhlrUi6sZQjcF62D77So
- https://soundcloud.com/swpspl/fakty-i-mity-na-temat-psychoterapii-depresji-adam-elzanowski-1
- https://lectonapp.com/audiobook/25dff394-eab5-461b-8235-1d2afcec3606?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033
Jak przebiega terapia depresji? Jak rozpoznać moment, kiedy powinniśmy udać się do psychoterapeuty? Jakie symptomy wskazują, że to jednak nie przedłużający się smutek, a choroba? O najnowszej wiedzy na temat zaburzeń nastroju, mitach związanych z depresją oraz o jej leczeniu przez psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnym opowie mgr Adam Elżanowski.
Depresja to choroba, smutek to emocja
Osoba cierpiąca na depresję nie uśmiecha się, jest słabym człowiekiem, a antydepresanty otumaniają, uzależniają i zmieniają osobowość – to tylko niektóre stereotypy związane z depresją. Ważne jest, by demitologizować ją i uświadamiać, że to choroba, na którą zapada wiele osób i że można ją skutecznie leczyć. Kierując się obiegowymi opiniami na temat depresji, ludzie nie szukają dla siebie pomocy i nie podejmują leczenia.
Sam smutek, to jeszcze nie depresja: to emocja, która ma ważną funkcję – powoduje, że wiemy, że straciliśmy coś, co było dla nas ważne. Smutek zwalnia procesy poznawcze, żebyśmy mogli przystanąć, zastanowić się nad tym, co się stało i przeżyć to. Warto się z nim zaprzyjaźnić, mimo że w dzisiejszej kulturze przypina się mu wiele łatek…
Prelegent
mgr Adam Elżanowski – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (Certyfikat nr. 500 PTTPB) oraz European Association for Behavioural and Cognitive Therapies (Europejski Certyfikat EABCT). Na co dzień prowadzi psychoterapię grupową w warunkach oddziału dziennego oraz indywidualną w poradni zdrowia psychicznego. Szkoli studentów medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z zakresu psychoterapii, kontaktu z pacjentem. Doświadczenie kliniczne zdobywał m.in. w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii, na oddziale terapii dzieci i młodzieży z podwójną diagnozą, Centrum Psychoterapii.
Obejrzyj webinar „Depresja u nastolatków – zapytaj, o co chcesz”
Depresja młodzieńcza – w Polsce choruje na nią ok. 4 proc. nastolatków. Czy depresja wśród dzieci i młodzieży różni się czymś od tej, na którą cierpią dorośli? Dlaczego coś, co nazywamy buntem nastolatka może być objawem choroby? Podczas spotkania online psycholog i psychoterapeuta Joanna Gutral rozmawia na ten temat z dr Barbarą Arską-Karyłowską – psychologiem i psychoterapeutą dzieci i młodzieży.
.