• https://itunes.apple.com/pl/podcast//id1437994794?i=1000431287109&l=pl&mt=2
  • https://open.spotify.com/episode/6Fn862tMPEPAT7xgpKa407
  • https://soundcloud.com/swpspl/depresja-jak-wspierac-osoby-chore-dr-agnieszka-moscicka-teske
  • https://lectonapp.com/audiobook/10e7d908-6a6d-4d6d-bcca-4d393d5ddce5?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033

Depresja znajduje się w czołówce chorób występujących na świecie. Według badań CBOS z 2018 r. cierpi na nią 10 proc. Polaków. Mimo że jest powszechna, wciąż pojawia się wokół niej wiele pytań. Gdy ktoś jest smutny, zmęczony i bez energii, zastanawiamy się, czy to depresja. Chcemy wesprzeć taką osobę, ale nie wiemy, co mówić i jak się zachować, aby jej pomóc. Do zmiany nastroju i wyleczenia z depresji nie wystarczy zacząć pozytywnie myśleć lub wziąć się w garść. Jak naprawdę wygląda depresja, dlaczego się pojawia i w jaki sposób możemy wspierać osobę chorą? Opowie o tym psycholog dr Agnieszka Mościcka-TeskeUniwersytetu SWPS.

Dajmy wsparcie

Osobie cierpiącej na depresję brakuje energii psychicznej i fizycznej, jest bezradna, bezsilna wobec otaczającego świata. Powtarza jak mantrę: „Nic mi się nie chce”, „Po co mam sobie pomagać?”, „Nie zniosę tego dłużej”. Kierowani troską o stan psychiczny bliskiej osoby, pomagamy, jak umiemy, lecz nie zawsze nam się to udaje. Pierwszym krokiem w stronę wsparcia osoby w depresji będzie odpowiedź na 3 pytania: co możemy dla niej zrobić, co możemy zrobić dla efektywności jej leczenia, co możemy zrobić dla opiekuna/otoczenia?

Prelegent

258 agnieszka mosciska teske

dr Agnieszka Mościcka-Teske – psycholog, psychoterapeutka, trenerka umiejętności psychologicznych i biegła sądowa, powoływana jako ekspert w sprawach o mobbing i molestowanie seksualne w miejscu pracy. Absolwentka Szkoły Trenerów i Psychoterapeutów Instytutu Terapii Gestalt w Krakowie (akredytacja EAP i EAGT). Zajmuje się problematyką stresu i sposobów radzenia sobie z nim, z uwzględnieniem czynników indywidualnych i środowiskowych, które chronią człowieka przed negatywnymi skutkami stresu. Jest autorką szeregu artykułów naukowych na temat stresu zawodowego i mobbingu.

Obejrzyj webinar „Depresja u nastolatków – zapytaj, o co chcesz”

Depresja młodzieńcza – w Polsce choruje na nią ok. 4 proc. nastolatków. Czy depresja wśród dzieci i młodzieży różni się czymś od tej, na którą cierpią dorośli? Dlaczego coś, co nazywamy buntem nastolatka może być objawem choroby? Podczas spotkania online psycholog i psychoterapeuta Joanna Gutral rozmawia na ten temat z dr Barbarą Arską-Karyłowską – psychologiem i psychoterapeutą dzieci i młodzieży.

.

„Depresja u nastolatków – zapytaj, o co chcesz”

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia