- https://itunes.apple.com/pl/podcast/pu%C5%82apki-poznawcze-w-internecie-dlaczego-w-nie-wpadamy/id1437994794?i=1000433644824&l=pl&mt=2
- https://open.spotify.com/episode/4OpROFKpK2iS02O0ZM53kZ
- https://soundcloud.com/swpspl/pulapki-poznawcze-w-internecie-dlaczego-w-nie-wpadamy-i-co-to-o-nas-mowi-dr-jakub-kus
- https://lectonapp.com/audiobook/d8326efa-22f8-407a-a2f6-cf88f0769c0c?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033
„W stanie New Jersey wprowadzono stan wyjątkowy. W pierwszych starciach z pozaziemskimi istotami zginęło kilkadziesiąt osób. Wkrótce bezwzględne potwory zaatakowały Nowy Jork…”
Audycja radia CBS nadana 30 października1938 wywołała panikę wśród Amerykanów. Ludzie wybiegali na ulice, kilkoro zmarło ponoć na tak serca. Okazuje się, że mrożące krew w żyłach relacje z tego zdarzenia mijają się z prawdą. W rzeczywistości słuchowisko będące adaptacją powieści Orsona Wellsa „Wojna światów” miało niewielu odbiorców. Większość wolała posłuchać zabawnego brzuchomówcy Edgara Bergena. Gazety wyolbrzymiły całe zdarzenie tylko po to, aby udowodnić, że radio nie jest rzetelnym źródłem informacji. Próbowano w ten sposób podważyć wiarygodność radia, którego rosnąca popularność zaczęła zagrażać prasie. W rezultacie fake news o rzekomej inwazji Marsjan pociągnął za sobą kolejny fake news o rzekomej zbiorowej histerii.
Skazani na fake newsy
Fake newsy – fałszywe informacje, często o charakterze sensacyjnym, które mają na celu wsprowadzić nas w błąd – są stałym elementem naszej codzienności. W dobie cyfrowych technologii każdego dnia przetważamy tysiące informacji. Nadmierna ilość bodźców sprawia, że nie jesteśmy w stanie zastanowić sie nad komunikatami, jakie do nas docierają. Co sprawia, że tak łatwo wierzymy w treści zamieszczane w mediach? Dlaczego ufamy temu, co widzimy na portalach społecznościowych? Dlaczego mimo powszechnego dostępu do informacji tak rzadko weryfikujemy treści i chętniej dajemy wiarę fake newsom niż rzetelnym wiadomościom, wymagającym od nas analizy i logicznego myślenia? Na te pytania odpowiada psycholog nowych technologii dr Jakub Kuś, wykladowca Uniwersytetu SWPS.
Prelegent
dr Jakub Kuś – doktor psychologii, na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii nowych technologii, psychometrii, metodologii badań psychologicznych oraz krytycznego myślenia. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej, jest przewodniczącym Rady Naukowej Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii. Interesuje się m.in. wpływem nowych technologii na funkcjonowanie człowieka i relacje międzyludzkie. W ostatnim czasie prowadzi badania nad przemianami w samowiedzy człowieka pod wpływem dokonanej autoprezentacji oraz nad sposobami walki z rozproszeniem odpowiedzialności w internecie.
Obejrzyj webinar „Poznaj swój mózg”
Jak wiele wiemy o mózgu? Jak działa i dlaczego wciąż tak trudno go badać? Jakie mity o mózgu są wciąż powielane? Podczas spotkania online „Poznaj swój mózg” o tajemnicach, możliwościach i ograniczeniach naszego „komputera pokładowego” mówi psycholog i neurokognitywista dr Maksymilian Bielecki w rozmowie z psycholog i psychoterapeutką Joanną Gutral.