• https://podcasts.apple.com/pl/podcast/szcz%C4%99%C5%9Bcie-nie-istnieje-dlaczego-lepiej-by%C4%87-ciekawym/id1437994794?i=1000434678106&l=pl
  • https://open.spotify.com/episode/3zid6jHi0XLOrKREcB5Fe1
  • https://soundcloud.com/swpspl/szczescie-nie-istnieje-dlaczego-lepiej-byc-ciekawym-niz-szczesliwym-lukasz-polikowski/s-Xzv4s
  • https://lectonapp.com/p/swps/125

Będę szczęśliwa, kiedy „zrobię studia, dostanę dobrą pracę, znajdę drugą połówkę, kupię mieszkanie”. Nasze poczucie szczęścia uzależniamy od osiągnięcia naszych różnych celów. Czy szczęście daje jednak „coś” lub „ktoś”? Dlaczego zwykle widzimy je jako majaczące daleko na horyzoncie, a nie dostrzegamy go na co dzień? Dlaczego nasza „gonitwa za szczęściem” jest skazana na porażkę? Podczas swojego wykładu zastanawia się nad tym vloger znany jako „Człowiek Absurdalny” – mgr Łukasz Polikowski.

Szczęście jest blisko?

Slavoj Žižek, słoweński filozof i autor filmów, stwierdził, że zbytnio przywiązujemy dziś wagę do poczucia szczęścia i traktujemy je jako utopię, ideę nie do spełnienia. Pisał: „Szczęście nigdy nie było ważne i głównym problemem jest to, że sami nie wiemy, czego chcemy”. Szczęście jest powszechnie definiowane jako coś, co się osiąga, a nie w czym się trwa i cieszy na co dzień. Często go nie odczuwamy, bo stawiamy sobie nierealne wymagania. Albo w ogóle sobie ich nie stawiamy. Wszystko przez to, że nie jesteśmy świadomi swoich potrzeb i tego, czego MY potrzebujemy, co NAM przyniesie szczęście. Warto się temu przyjrzeć. Konsumpcjonistyczne wzorce mówią, że szczęście będziemy odczuwać, kiedy dostaniemy dyplom, wysoką pensję itd. Co można zaoferować w zamian?

 

Prelegent

258 Łukasz Polikowski 1

mgr Łukasz Polikowski – do niedawna student psychologii na warszawskim Uniwersytecie SWPS, od 8 lat konsultant biznesowy doradzający dużym korporacjom w sprawach ich środowiska pracy. Prowadził projekty dla m.in. największych banków w Polsce, firm IT i potentatów z branży FMCG. Jest internetowym filozofem-egzystencjalistą. Na swoim kanale na YouTubie jako „Człowiek Absurdalny” analizuje zagadnienia czasem nieprzyjemne, czasem poruszające, zazwyczaj niepokojące, a prawie zawsze wywołujące dyskusję. Jak byś wolnym? Dobrym? Szczęśliwym? Czy to w ogóle możliwe? Prywatnie ojciec i miłośnik dobrych filmów i książek. Jak dorośnie chciałby wreszcie zostać pisarzem.

Obejrzyj webinar „Szczęście – jak je osiągnąć?”

Czy istnieje przepis na szczęście? Jak na jego poczucie wpływa porównywanie się z innymi i social media? Czy trudne emocje niosą NIEszczęście? Psycholog i psychoterapeutka Joanna Gutral rozmawia o tym z dr. Maciejem Frasunkiewiczem – psychologiem społecznym z Uniwersytetu SWPS.

„Szczęście – jak je osiągnąć?”

Zdjęcie: Christiana Rivers, Unsplash

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia