• https://podcasts.apple.com/us/podcast/wirtualna-endorfina-jak-u-nie-szcz%C4%99%C5%9Bliwia-nas-por%C3%B3wnywanie/id1437994794?i=1000435226491
  • https://open.spotify.com/episode/4ya7R25xuCn4B8x8WZzcfB
  • https://soundcloud.com/swpspl/wirtualna-endorfina-jak-unieszczesliwia-nas-porownywanie-z-innymi-karolina-jenczylik
  • https://lectonapp.com/audiobook/6240099b-93c3-4232-8d7a-042ff1a1c064?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033

Endorfina i inne hormony szczęścia – one z pewnością sprawiają, że czujemy się szczęśliwi. W swoim życiu każdy z nas szuka szczęścia. Wielu znajduje je w przestrzeni internetu, a szczególnie w mediach społecznościowych. Jak to się dzieje, że pokazywanie siebie i wirtualna „sympatia” wyrażona przez innych za pomocą „lajków” powoduje, że nasz organizm wytwarza endorfiny? Czy zbiór pojedynczych pozytywnych emocji tworzy szczęście? Dlaczego porównujemy się z innymi i co nam to daje? Na te i inne pytania odpowiada podczas swojego wykładu psycholog mgr Karolina JenczylikUniwersytetu SWPS.

Wirtualne (nie)szczęście

Endorfina zmniejsza poziom odczuwania bólu i poczucie zmęczenia, pozwala na dłuższą aktywność, pozytywnie wpływa na układ odpornościowy. Jest substancją chemiczną, która działa na nas zbawiennie. Ale czy to ona sprawia, że jesteśmy zadowoleni ze swojego życia i czujemy się spełnieni – czyli szczęśliwi?

Jak podają badacze psychologii pozytywnej, jedną z definicji szczęścia jest świadomość maksymalnego wykorzystania swojego potencjału. Odnosi się więc do działania, a nie biernego odbierania pozytywnych emocji czy unikania tych negatywnych, jak stresu czy napięcia, będących nieodłączną częścią codzienności. Pokazywanie swojego upiększonego „ja” w przestrzeni social mediów – czyli na arenie, na której możemy porównać się z innymi – i otrzymywanie „lajków”, to sposób na bardzo szybkie „doładowanie się” endorfiną. Zastrzyk pozytywnych emocji działa jednak tylko przez krótką chwilę. Czy to ich zbiór składa się na poczucie szczęścia w życiu? Dlaczego aplikowanie sobie „wirtualnej endorfiny” może być niebezpieczne?

 

Prelegentka

258 karolina jenczylik

mgr Karolina Jenczylik – psycholog działający w obszarze psychologii sportu i pracy z ciałem. Pedagog i doradca kariery w zakresie zmiany, motywacji i określania własnych kompetencji. Wykładowca poznańskiego Wydziału Zamiejscowego Uniwersytetu SWPS. Certyfikowany trener treningu autogennego Schultza oraz instruktorka jogi akredytowana przez Polską Federację Sportu. Poprzez pracę w szkole z oddziałami sportowymi rozwija praktyczne podejście do psychologii sportu. Od strony naukowej zgłębia tematykę zjawiska flow w sporcie. Prowadzi warsztaty dla przedszkoli, szkół i klubów sportowych z całej Polski.

Obejrzyj webinar „Szczęście – jak je osiągnąć?”

Czy istnieje przepis na szczęście? Jak na jego poczucie wpływa porównywanie się z innymi i social media? Czy trudne emocje niosą NIEszczęście? Psycholog i psychoterapeutka Joanna Gutral rozmawia o tym z dr. Maciejem Frasunkiewiczem – psychologiem społecznym z Uniwersytetu SWPS.

„Szczęście – jak je osiągnąć?”

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia