• https://podcasts.apple.com/us/podcast/strach-si%C4%99-ba%C4%87-o-l%C4%99ku-z-perspektywy-klinicznej-zofia-szynal/id1437994794?i=1000442529946
  • https://open.spotify.com/episode/4oJNWWhFDpvZOcqvh9f34r
  • https://soundcloud.com/swpspl/strach-sie-bac-o-leku-z-perspektywy-klinicznej-zofia-szynal
  • https://lectonapp.com/pl/audiobook/21a7e104-88a8-493f-bc00-bff8b59077d5?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033

Dlaczego w XXI wieku obserwujemy epidemię zaburzeń lękowych? Dlaczego, kiedy myślimy „Nie poradzę sobie”, lęk się tylko zwiększa? Jak nasze przekonania sprawiają, że zaczynamy odczuwać lęk? Jak ukształtowali go w nas nasi rodzice? Dlaczego nie sytuacja jest lękowa, tylko to, jak ją interpretujemy? Czym jest lęk uogólniony, przez który ciągle się zamartwiamy? Jak go pokonać? Tajniki lęku odkrywa przed nami psycholog i psychoterapeutka poznawczo-behawioralna mgr Zofia Szynal.

Zgubna siła własnych przekonań

Na świecie niemal co czwarta osoba cierpi z powodu fobii, napadów paniki czy innego zaburzenia lękowego. Są one dziś jednym z najczęstszych problemów zdrowia psychicznego. Bicie serca, uczucie gorąca, drżenie rąk, pustka w głowie – zna to każdy, kto zdawał egzamin, występował publicznie, czy brał udział w rozmowie rekrutacyjnej. W czasie sytuacji lękowej nasz układ nerwowy mobilizuje się do działania, by uciekać bądź walczyć o przetrwanie. Taki jest ewolucyjny mechanizm funkcjonowania tej emocji.

Wysoki, nieadekwatny do sytuacji, rozciągający się w czasie lęk powoduje, że nasza uwaga i wszystkie funkcje są skoncentrowane właśnie na nim. Czujemy silny dyskomfort, jesteśmy przytłoczeni, lęk upośledza nasze normalne działanie. Często jednak sytuacja nie jest tak zagrażająca, jak by się nam wydawało. Wszystko przez nasze negatywne myśli automatyczne – dotyczące tego, co myślę o sobie, o świecie, o ludziach, o sytuacji, w jakiej się znalazłam. Jeśli przyjdzie mi do głowy, że w czasie wystąpienia mogę sobie nie poradzić, to najprawdopodobniej lęk się we mnie zaktywizuje i rzeczywiście utrudni mi przemowę, a do tego utwierdzi w przekonaniu: „Wiedziałam, że się do tego nie nadaję”. Dlatego warto pracować nad zmianą własnych lękowych przekonań. Jak to zrobić?

 

Prelegentka

258 Zofia Szynal

mgr Zofia Szynal – psycholog i psychoterapeuta. Ukończyła studia magisterskie i studia podyplomowe z Praktycznej diagnozy psychologicznej na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu oraz dwuletnie studia podyplomowe Seksuologia kliniczna – opiniowanie, edukacja i terapia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest w trakcie studiów drugiego stopnia w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej pod kierownictwem dr Popiel i dr Pragłowskiej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego i Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej.

Obejrzyj webinar „Lęk – życiodajna emocja”

Lęk to towarzyszący nam na co dzień stan emocjonalny. Pojawia się w reakcji na stresujące sytuacje, jak egzamin, występ publiczny albo kiedy czujemy niebezpieczeństwo ze strony innych. Jest więc bardzo potrzebny i spełnia w naszym życiu ważną funkcję. Co robić, kiedy lęk przejmuje nad nami kontrolę? Jak go przełamywać? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psycholożką i psychoterapeutką dr Ewą Pragłowską.

„Lęk – życiodajna emocja”

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia