• https://podcasts.apple.com/us/podcast/z%C5%82o%C5%9B%C4%87-w-zwi%C4%85zku-dlaczego-jest-wa%C5%BCna-i-jak-j%C4%85-wykorzysta%C4%87/id1437994794?i=1000442940290
  • https://open.spotify.com/episode/2CDJU66TQzWkkusckqS7Y5
  • https://soundcloud.com/swpspl/zlosc-w-zwiazku-dlaczego-jest-wazna-i-jak-ja-wykorzystac-aleksandra-zylkowska
  • https://lectonapp.com/pl/audiobook/9bd7a002-855e-4d41-975f-b4f4606bf2c3?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033

Złość jest emocją konstruktywną, dzięki niej pokazujemy własne granice i to, że na coś zgodzić się nie możemy. Złość jest więc dobra i o jej przyczynach naszej drugiej połówce powinniśmy powiedzieć. Jeśli chcemy nią partnerowi/partnerce po prostu zrobić przykrość – to już jest agresja. Z jakich powodów powstają niepotrzebne konflikty? Jaka jest siła słownej agresji? Czy istnieje przepis na dobrą kłótnię? Co ona w ogóle oznacza? Jak ważne jest co dla nas, a co dla naszego partnera/partnerki oznacza bycie w związku, bycie żoną/mężem? Jak być blisko siebie, pozostawiając miejsce na własną autonomię? Dlaczego zapominamy, że druga osoba ma swoje potrzeby – inne od naszych? Na te i inne pytania odpowiada podczas wykładu mgr Aleksandra ŻyłkowskaUniwersytetu SWPS.

Pułapki systemu rodzinnego

Nasze związki się zmieniają i zmieniamy się w nich my. O tym, jak je tworzymy i kogo wybieramy decyduje to, jak zostaliśmy wychowani, jakie przekazy międzypokoleniowe i mity (np. że „mężczyzna musi dużo zarabiać” albo „mężczyźni zdradzają”) przyjęliśmy od naszych rodziców. To ich postawy i system zasad obecny w naszej rodzinie daje podwaliny do naszego działania, funkcjonowania, sposobu porozumiewania się i komunikacji. Później te wzorce w swoim dorosłym życiu powielamy. Jak je poznać i co zrobić, by nie stanowiły dla naszego związku balastu?

 

Prelegentka

258 aleksandra zylkowska

mgr Aleksandra Żyłkowska – psycholog, psychoterapeuta, seksuolog. Wiceprezes i współzałożyciel Stowarzyszenia Centrum Psychoedukacji i Rozwoju. Prowadzi własną działalność gospodarczą, w której zajmuje się praktyką kliniczną i psychoedukacyjną. Pracuje na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS, gdzie prowadzi warsztaty, wykłady dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Współpracuje z Instytutem Psychoterapii i Seksuologii w Katowicach. Ukończyła specjalizacje z seksuologii klinicznej na podyplomowych studiach seksuologia kliniczna na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Jest w trakcie czteroletniego Kursu Systemowej Terapii Rodzin w Ośrodku Psychoterapii w Krakowie. Kurs posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Zgodnie z wymogami Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, swoją pracę poddaje stałej superwizji u osób posiadających tytuł superwizora PTP oraz PTS. Prywatnie miłośniczka podróży backpackerskich, od lat zauroczona Skandynawią.

Obejrzyj webinar „Lęk – życiodajna emocja”

Lęk to towarzyszący nam na co dzień stan emocjonalny. Pojawia się w reakcji na stresujące sytuacje, jak egzamin, występ publiczny albo kiedy czujemy niebezpieczeństwo ze strony innych. Jest więc bardzo potrzebny i spełnia w naszym życiu ważną funkcję. Co robić, kiedy lęk przejmuje nad nami kontrolę? Jak go przełamywać? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psycholożką i psychoterapeutką dr Ewą Pragłowską.

„Lęk – życiodajna emocja”

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia