• https://podcasts.google.com/?feed=aHR0cHM6Ly9yc3Muc2ltcGxlY2FzdC5jb20vcG9kY2FzdHMvNzY4Mi9yc3M%3D&episode=OWJmYTZhYWUtYWIzNS00ZGQ5LWIyMjUtMTU2NDQwMjY1MGEx
  • https://open.spotify.com/episode/39ytjv5oDIa4bZCQToUyXf
  • https://soundcloud.com/swpspl/kobieca-seksualnosc-czy-naprawde-istnieja-ozieble-kobiety-michal-pozdal
  • https://lectonapp.com/pl/audiobook/b24552a9-c079-4a62-8e85-dbb917bcae15?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033

„Oziębłość seksualna” to brak zainteresowania aspektami seksualnymi i obniżenie popędu seksualnego. W opracowaniach naukowych przypisywana jest głównie kobietom. Dlaczego to określenie jest krzywdzące? Dlaczego nie istnieje żaden „optymalny poziom libido”? Co stymuluje seksualnie kobiety, a co mężczyzn? Dlaczego pożądanie kobiety jest fazowe i z czym się wiąże? Jak kulturowe wzorce narzucane kobietom i kompleksy na tle wyglądu negatywnie wpływają na libido? O swoich trzech wielkich odkryciach związanych z kobiecą seksualnością opowiada – z męskiej perspektywy – Michał Pozdał, psychoterapeuta i seksuolog z Uniwersytetu SWPS.

Kobieca przyjemność

Kobieca seksualność jest zupełnie inna niż męska. Jeśli kobieta nie ma ochoty na seks, nie doświadcza przyjemności erotycznej, warto odnaleźć, co jest tego przyczyną. Bo to złożony problem. Źródłem zahamowania mogą być wewnętrzne konflikty – dotyczące siebie i swojego postrzegania, swojej seksualności, nakazów i zakazów – kulturowych czy rodzinnych. Nieświadomie blokują reakcję seksualną również utrwalone przekazy, że np. „kobiecie pewnych rzeczy w seksie nie wypada” lub, co gorsza, „kobieta nie powinna inicjować seksu”, co jest oczywiście nieprawdą. Do tego należy pamiętać, że libido kobiety jest bardziej zmienne niż u mężczyzn – waha się nie tylko ze względu na stres czy zmęczenie, lecz także na fazy cyklu menstruacyjnego, stan zdrowia, poziom hormonów (tarczycy, prolaktyna), etap w życiu osobistym, rodzinnym czy zawodowym itp.

 

Prelegent

258 michal pozdal2

Michał Pozdał – psychoterapeuta, seksuolog. Wykładowca Uniwersytetu SWPS. Założyciel Instytutu Psychoterapii i Seksuologii w Katowicach, autor książki „Męskie sprawy. Życie, seks i cała reszta”. Ekspert akcji Sexedpl.

Obejrzyj webinar „Samotność pośród ludzi”

Otoczeni ludźmi, ale samotni. Mając rodziny, wielu znajomych i dobre relacje w pracy, czujemy się osamotnieni, w izolacji, zmarginalizowani, odrzuceni. Dlaczego tak jest? Co na to wpływa? Czy kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi? Jakie są konsekwencje długotrwałego poczucia osamotnienia i do jakich zaburzeń prowadzą? Jak na dobre pożegnać ten stan? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psycholożką i psychoterapeutką Ewą Chalimoniuk.

„Samotność pośród ludzi”

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia