• https://podcasts.apple.com/us/podcast/rozumienie-i-terapia-depresji-w-nurcie-poznawczo-behawioralnym/id1437994794?i=1000450011246
  • https://open.spotify.com/episode/5ZDu3h8GMjuRDLsDUWdFHs
  • https://soundcloud.com/swpspl/rozumienie-i-terapia-depresji-w-nurcie-poznawczo-behawioralnym-dr-izabela-pawlowska
  • https://lectonapp.com/pl/audiobook/60ca06d0-10c3-4afe-af2e-b1331377d890?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033

Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że depresja jest czwartym co do skali występowania problemem zdrowotnym na świecie. W Polsce wskazuje się zaś, że na depresję cierpi nawet co dziesiąty z nas. Punktem zwrotnym w chorobie może być podjęcie psychoterapii. W przypadku depresji szczególnie rekomendowana jest ta w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Czym jest depresja? Jakie podejście do jej leczenia ma terapia poznawczo-behawioralna? Jak tłumaczy ona pojawienie i utrzymywanie się tego powszechnego zaburzenia? Jaki wpływ na jej leczenie ma terapia myśli automatycznych i przekonań? Czym różnią się różne formy depresji lub obniżenia nastroju, jak depresja zimowa, poporodowa, choroba afektywna jednobiegunowa czy dystymia lub cyklotymia? Na te pytania odpowiada psycholog i psychoterapeutka dr Izabela PawłowskaUniwersytetu SWPS.

Od „mam doła” do choroby afektywnej

Polska należy do krajów o największej w Europie liczbie samobójstw w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. O ile u nas wskaźnik ten wynosi aż 16,6, o tyle np. w Niemczech 9,2, a w objętych kryzysem gospodarczym Grecji i Hiszpanii kolejno 5,1 i 3,8. Pamiętajmy, że depresja objawia się nie tylko obniżonym nastrojem, zmniejszoną energią, męczliwością czy utratą zadowolenia, lecz także spadkiem zaufania lub szacunku do siebie, nieracjonalnymi wyrzutami sumienia, myślami o samobójstwie, skarżeniem się na na swoją wydolność poznawczą, zaburzenia snu czy apetytu. Wszystkie te objawy, czy występują łącznie, czy nie, wzajemnie na siebie wpływają. Dlatego warto podjąć terapię poznawczo-behawioralną, która wpływa na treści myśli automatycznych i utrwalone przez lata przekonania. Zmiana sposobu myślenia negatywnie wpływającego na zdrowie pomaga uzyskać zmianę nastroju i zachowania, a w rezultacie pożegnać zaburzenie depresyjne.

Prelegentka

258 michal pozdal2

dr Izabela Pawłowska – psycholog, psychoterapeuta. Zajmuje się psychologią zdrowia, chorobami nowotworowymi, autoimmunologicznymi, psychosomatycznymi oraz psychoterapią poznawczo-behawioralną. Naukowo interesuje się diagnozą psychologiczną, funkcjonowaniem człowieka w aspekcie bio-psycho-społecznym, a także związkami psychologii, biologii i medycyny.

Biegła sądowa z zakresu psychologii przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB) i Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP). Ukończyła 4-letnie szkolenie z psychoterapii w Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej (CTPB) w Warszawie we współpracy z Oxford Cognitive Therapy Center (OCTC). Ukończyła studia podyplomowe poświęcone podstawom psychoterapii psychodynamicznej. Prowadzi praktykę psychologiczno-psychoterapeutyczną w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Obejrzyj webinar „Zdrowie psychiczne – jak o nie dbać?”

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne. Często uważamy, że dobrostan psychiczny to coś, co jest nam dane raz na zawsze. Czym tak naprawdę jest zdrowie psychiczne? Jak na co dzień dbać o równowagę emocjonalną i homeostazę psychiczną? U kogo szukać pomocy, kiedy czujemy, że „coś jest nie tak” – nastąpiła zmiana w naszym samopoczuciu, zachowaniu lub odczuwaniu? Jak wybrać dobrego specjalistę-psychoterapeutę? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psychoterapeutką dr Agnieszką Mościcką-Teske.

„Zdrowie psychiczne – jak o nie dbać?”

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia