• https://podcasts.apple.com/us/podcast/czy-mindfulness-wp%C5%82ywa-na-m%C3%B3zg-i-poprawia-zdrowie-dr/id1437994794?i=1000451008727
  • https://open.spotify.com/episode/5UrLNv4ycSRYWiyWHwHdiI
  • https://soundcloud.com/swpspl/czy-mindfulness-wplywa-na-mozg-i-poprawia-zdrowie-dr-pawel-holas
  • https://lectonapp.com/pl/audiobook/d0ab797a-4bbc-4143-bc55-6c4430ed2064?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033

Opisuje się ją jako dostępną dla każdego metodę zmniejszania cierpienia i wspierania rozwoju takich pozytywnych stanów, jak samoświadomość, mądrość, współczucie i równowaga emocjonalna. Czym jest mindfulness? W czym nam może pomóc? Czy to rzeczywiście synonim medytacji? Jak oddziaływuje na nasz mózg? W jaki sposób zmniejsza napięcie, redukuje stres życia codziennego i pozwala walczyć z zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi? Opowiada o tym nauczyciel uważności, psychiatra i psychoterapeuta dr hab. n. med. Paweł Holas.

Być „tu i teraz”

Pozwól, by powieki delikatnie opadły na policzki; skieruj uwagę do wewnątrz, do swojego ciała; jak to jest siedzieć teraz, w tym momencie, jak to jest doznawać nacisku stóp na podłodze; poczuj, co jest do poczucia w twoim ciele w tej chwili. W taki sposób można rozpocząć ćwiczenie uważności, czyli trening mindfulness. To praktyka medytatywna znana człowiekowi dłużej, niż by nam się wydawało – praktykowana była zarówno w tradycji buddyjskiej, sięgającej 2500 lat wstecz, jak i judeochrześcijańskiej.

Mindfulness nakierowuje nas na szczególny rodzaj uwagi – świadomej, nieosądzającej, skierowanej na bieżącą chwilę, a prowadzącej do relaksowania się ciała i umysłu. Wtedy możemy uwolnić się od gonitwy myśli, tkwienia w tym, co za nami i co przed nami, co zakłóca naszą wewnętrzną równowagę emocjonalną i może prowadzić do zaburzeń lękowych czy depresyjnych. Zbadano, że bycie „tu i teraz” wiąże się z powstawaniem w nas pozytywnego afektu i dobrostanu emocjonalnego.

Prelegent

258 michal pozdal2

dr hab. n. med. Paweł Holas – adiunkt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Kierownik studiów podyplomowych Uważność i współczucie. Fundamenty, badania i psychoterapia na Uniwersytecie SWPS. Psychiatra, nauczyciel uważności (MBSR, MBCT, MSC), psychoterapeuta i superwizor terapii behawioralno-poznawczej. Uczeń Jona Kabat-Zinna – twórcy MBSR. Współzałożyciel i pierwszy prezes Polskiego Towarzystwa Mindfulness (2008). Prezes Fundacji Rozwoju Mindfulness oraz współzałożyciel Instytutu Uważności i Psychoterapii. Badacz uważności oraz autor tekstów poświęconych interwencjom opartych na uważności.

 

Obejrzyj webinar „Zdrowie psychiczne – jak o nie dbać?”

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne. Często uważamy, że dobrostan psychiczny to coś, co jest nam dane raz na zawsze. Czym tak naprawdę jest zdrowie psychiczne? Jak na co dzień dbać o równowagę emocjonalną i homeostazę psychiczną? U kogo szukać pomocy, kiedy czujemy, że „coś jest nie tak” – nastąpiła zmiana w naszym samopoczuciu, zachowaniu lub odczuwaniu? Jak wybrać dobrego specjalistę-psychoterapeutę? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psychoterapeutką dr Agnieszką Mościcką-Teske.

„Zdrowie psychiczne – jak o nie dbać?”

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia