- https://podcasts.apple.com/us/podcast/samotno%C5%9B%C4%87-w-czterech-%C5%9Bcianach-kiedy-nie-masz-oparcia/id1437994794?i=1000479710200
- https://open.spotify.com/episode/7tvMHYKAfc1J2fAFnqRkWb
- https://soundcloud.com/swpspl/sniegulska-sp-webinar-2020
- https://lectonapp.com/pl/audiobook/a07c3bd0-4ac6-4829-bb19-8abaf30e84b4?_lst
Samotność to nie tylko przebywanie samemu. Może być ona rozumiana również jako odczuwanie niezrozumienia, wyobcowania, tęsknoty. Wiele dorastających młodych osób doświadcza pewnego rodzaju utraty – czuje dojmujący brak mało obecnego czy wiecznie zapracowanego rodzica. Dziecko nie może wtedy liczyć na pełne zrozumienie i satysfakcjonującą, bezpieczną relację. Jak się objawia i z czego wynika brak wsparcia i zrozumienia wśród bliskich? Jak rozmawiać z rodzicami czy rodzeństwem tak, żeby zostać usłyszanym? Czy przedłużające się poczucie samotności może być zaczątkiem depresji, zachowań autodestrukcyjnych czy popadnięcia w uzależnienie? Jak nauczyć się umiejętności nawiązywania relacji z innymi? Skąd wiemy, że relacja jest zdrowa i jak o nią zadbać? Na te pytania odpowie psycholog dr Magdalena Śniegulska, z którą rozmawia Michalina Mruczyk – psycholog pracująca w szkołach, absolwentka Uniwersytetu SWPS.
Gość
dr Magdalena Śniegulska – absolwentka psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii. Pracuje w Szkole Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Uniwersytecie SWPS w Katedrze Psychologii Klinicznej i Zdrowia. Prowadzi zajęcia warsztatowe, seminaryjne i wykłady z zakresu psychologii rozwoju, psychologicznych podstaw edukacji, wspierania rozwoju i umiejętności rodzicielskich. Członek PTP, PTTPB. Członek-założyciel Stowarzyszenia Wspólne podwórko. Autorka tekstów popularyzujących wiedzę psychologiczną z obszaru wychowania dzieci i problemów rozwojowych. Prowadzi terapię w podejściu poznawczo-behawioralnym i TSR – indywidualną oraz grupy terapeutyczne dla dzieci i młodzieży.
Prowadząca
Michalina Mruczyk – psycholożka pracująca z młodzieżą, edukatorka seksualna. Absolwentka psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Współpracowała z Uniwersytetem SWPS prowadząc warsztaty dla młodzieży w szkołach oraz podczas Pol'and'Rock Festival. Obecnie pracuje w szkole podstawowej i liceum Spark Academy w Poznaniu.