Podcastu można też posłuchać na Spotify:
- https://podcasts.apple.com/us/podcast/jak-m%C3%B3zg-radzi-sobie-z-niepewno%C5%9Bci%C4%85-i-pope%C5%82nianiem/id1437994794?i=1000510499322
- https://soundcloud.com/swpspl/jak-m-zg-radzi-sobie-z
- https://lectonapp.com/pl/audiobook/d5d42d8e-2fef-4843-a78b-56a2afb14da7?_lst
Gdy czujemy się niepewni, w naszym układzie nerwowym zachodzą procesy, które pomagają nam obniżyć ryzyko negatywnych zdarzeń. Jeśli mechanizmy zapobiegawcze zawodzą, popełniamy błędy. W optymalnym przypadku błąd jest wykrywany, a mózg czyni starania, by się on nie powtórzył. A jak działa układ nerwowy osób, które nie radzą sobie z utrzymaniem optymalnej gotowości w sytuacji niepewności oraz z wykrywaniem i korygowaniem błędów? Dysfunkcje te mogą dotyczyć np. tych z nas, którzy borykają się z deficytami uwagi i zaburzeniami samoregulacji. Wszystkie te procesy w niezwykle obrazowy sposób wyjaśnia prof. Jarosław Michałowski, kierownik Laboratorium Neuronauki Emocji działającego na Uniwersytecie SWPS. Wykład towarzyszył Dniowi Mózgu 2020 na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.
Zapraszamy na kolejne Dni Mózgu Uniwersytetu SWPS, tym razem online. To już 13 i 14 marca 2021 r. Więcej o wydarzeniu tutaj »
Prelegent
dr hab. Jarosław Michałowski, prof. Uniwersytetu SWPS – psycholog, dziekan Wydziału Psychologii i Prawa Uniwersytetu SWPS w Poznaniu oraz kierownik Laboratorium Neuronauki Emocji w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS. W pracy naukowej koncentruje się na problematyce neuronalnych korelatów doświadczeń emocjonalnych oraz relacjach między emocjami a procesami poznawczymi. Jest certyfikowanym terapeutą i superwizorem terapii poznawczo-behawioralnej (Cognitive Behavioral Therapy – CBT) oraz terapeutą schematów. Pomaga pacjentom z nerwicami, zaburzeniami lękowymi, depresją i trudnościami w relacjach.