dr
Ewa Klekot
Instytut Projektowania
Instytut Nauk Humanistycznych
Wydział Projektowania w Warszawie
adiunkt w Zakładzie Badań i Teorii Projektowania
Dla mediów
Profil naukowy
Antropolożka kultury, tłumaczka, absolwentka archeologii i etnografii, doktor nauk o sztuce. Naukowo zajmuje się antropologią wzornictwa, sztuki oraz antropologią wytwarzania.
Interesuje się interdyscyplinarnym łączeniem humanistyki i nauk społecznych z projektowaniem i działaniami artystycznymi. Bada m.in. na czym polega relacja wytwórcy z jego otoczeniem, czym się różni „materia” od „materiału”, a także dlaczego rozpowszechnione jest przekonanie, że wytwarzanie ręczne i maszynowe wykluczają się nawzajem.
Autorka licznych publikacji, m.in. Sprawczość w fabryce porcelany, w: „Kultura Popularna” (2017), Uwikłanie w nowoczesność: o tożsamości rzeczy zaprojektowanych, w: Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989 (2018), Mētis – wiedza asystemowa, w: „Teksty Drugie” (2018). Kierowała interdyscyplinarnym projektem „Ludzie z fabryki porcelany”, który budził i cały czas budzi szerokie zainteresowanie. Wspólnie z Olgą Milczyńską zrealizowała wystawę „Robić/Rzeczy” na Łódź Design Festival 2019. Od 2015 r. jest przewodniczącą Rady Muzeum Etnograficznego w Krakowie, a od od 2017 r. członkinią zarządu SIEF (Europejskiego Stowarzyszenia Etnologów i Folklorystów).
Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia: humanistyka w projektowaniu, pracownia humanistyczno-społeczna dla projektantów, projektowanie przestrzeni i obiektów.
Dla mediów
Obszary tematyczne
- Kulturowe konstruowanie wiedzy i umiejętności w wytwarzaniu
- Wiedza ciała
- Wytwarzanie rzemieślnicze
- Wytwarzanie fabryczne
Informacje prasowe
Powiązane materiały na stronie uczelni
- Aktualności z Poznania
- Blog Strefy Designu
- Nowości wydawnicze