Zastanawialiście się kiedyś, jak od podstaw projektuje się książkę? Czy wszystkie jej elementy są równie ważne – okładka, typografia, wybór papieru, kompozycja, format, rodzaj szycia czy klejenia? Projektową kuchnię tworzenia publikacji przybliży Honza Zamojski – wykładowca School of Form Uniwersytetu SWPS na specjalności communication design, projektant, kurator i wydawca.
Krótka instrukcja projektowania książki
Zaprojektowanie książki jest dużym wyzwaniem dla każdego grafika, ponieważ książka to nie tylko treść, lecz także forma.
Typografia. Każdy krój pisma ma swój niepowtarzalny charakter i przewidziane przez projektanta pisma zastosowanie. Odpowiednie zakomponowanie typografii wpływa zarówno na czytelność tekstu, jak i na ogólną atmosferę publikacji. Jak więc wybrać ten właściwy z tysięcy dostepnych fontów?
Rodzaj papieru. Różne rodzaje papieru mają rożne formaty, odcienie, grubości oraz ceny. Wybór papieru ma kolosalne znaczenie dla projektu książki od samego początku. Inny zastosujemy w publikacji naukowej, inny w albumie, a jeszcze inny w książce dla dzieci.
Okładka, ilustracje, skład. Okładka książki powinna wyróżniać się w tłumie innych publikacji. Nieważne czy będzie ascetyczna – typograficzna, czy też bogato ilustrowana – jej zadaniem jest zachęcenie czytelnika do zapoznania się z treścią książki.
Autor
Honza
Zamoyski
artysta; redaktor, wydawca projektant książek. Założyciel wydawnictwa Morava (2010-2012, www.moravabooks.com) oraz wydawnictwa Mundin (2013-2014, www.mundin.org). Uczestnik wielu wystaw i autor cyklu wykładów „Jak to jest zrobione” (m.in Centre Pompidou, MoMA Library NY, TypoTalks Berlin). Za publikację „Jak jsem potkal dábla” otrzymał w 2011 brązowy medal w konkursie „Najpiękniejsza Książka Świata 2010”. W tym samym roku został także laureatem Plebiscytu RDK organizowanego przez Program III Polskiego Radia, otrzymując tytuł Kulturysty Roku.