Polscy projektanci, również ci początkujący, coraz częściej tworzą przedmioty tradycyjnymi metodami rzemieślniczymi. W dobie nachalnego konsumpcjonizmu i półek z niczym nieróżniącymi się od siebie produktami konsument zaczyna zwracać uwagę na przedmioty unikatowe. Zwrot ku tradycyjnym metodom rzemieślniczym związany jest z trendem, który umacnia się w polskim i światowym wzornictwie. Projektowanie odpowiedzialne i unikalne oznacza często świadomy powrót do korzeni. Projektanci zauważyli coraz powszechniejszą potrzebę otaczania się unikatowymi rękodziełami, czerpiącymi z wielowiekowej tradycji, przygotowanymi specjalnie dla nas, solidnie i z poszanowaniem otoczenia.
Ewa Dulcet i Martyna Świerczyńska współpracujące z Uniwersytetem SWPS wyjaśniają, czym jest nowe rzemiosło i czym się charakteryzuje. Opowiadają też o osobach, które w dojrzałym wieku postanowiły się przebranżowić i zająć rzemiosłem.
- https://podcasts.apple.com/us/podcast/nowe-rzemios%C5%82o-itemprojekt-ewa-dulcet-i-martyna-%C5%9Bwierczy%C5%84ska/id1460690724?i=1000469579249
- https://open.spotify.com/episode/24AO4GgGMSWfQojqJbNlE7
- https://soundcloud.com/user-181745606/dulcetswierczynska
- https://lectonapp.com/pl/audiobook/934215d4-96e8-46eb-85b4-479f4530139f?_lst
Prelegentki
Itemprojekt –
Ewa Dulcet
i Martyna Świerczyńska
poznały się na poznańskiej School of Form w 2014 r. i od tego czasu pracują razem. Przed studiami projektowymi Ewa ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a Martyna Architekturę i Urbanistykę na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Są założycielkami studia @itemprojekt, w którym skupiają się na projektowaniu obiektów użytkowych i przestrzeni. Estetyka ich prac to wypadkowa autorskiego procesu produkcji oraz funkcji przedmiotu, którą definiują na podstawie inkluzywności oraz praktyczności. Nie boją się przy tym eksperymentować z wzorami, kolorem i materiałami. Zdobyły I miejsce w konkursie Kreacje z Natury na projekt deski barlineckiej (2018 r.). Ich projekt dyplomowy „miko+ biżuteria terapeutyczna” zdobył nagrodę główną Progress Prize podczas Global Grad Show w ramach Dubai Design Week (2017 r.). Do tej pory współpracowały m.in. z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (projekt i realizacja scenografii Festiwalu Przemiany), Uniwersytetem SWPS w Warszawie, Concordia Design w Poznaniu oraz z projektantem Pawłem Grobelnym, współtworząc wystawę organizowaną w ramach Poznań Design Festiwal: „Nowe Scenariusze Miasta – Projektowanie dla miasta w procesie zrównoważonego rozwoju” (2018 r.).