• https://podcasts.apple.com/sg/podcast/trudne-czasy-dla-bliskich-zwi%C4%85zk%C3%B3w-prof-katarzyna-popio%C5%82ek/id1437994794?i=1000420974589
  • https://open.spotify.com/episode/65jp0j2RaSPKNYs3XKAb9X
  • https://soundcloud.com/swpspl/trudne-czasy-dla-bliskich-zwiazkow-prof-katarzyna-popiolek-strefa-psyche-swps
  • https://lectonapp.com/audiobook/9447cc6c-6ef2-400a-bb7e-44707f4b7539?_lst&shareSource=details

Pokutuje dziś stereotyp, że miłość to ślepy strzał kupidyna i nie mamy wpływu na to, w kim się zakochujemy i z kim wiążemy. Okazuje się jednak, że na nasze wchodzenie w relacje wpływa wiele kwestii, których nie jesteśmy do końca świadomi, np. wolimy osoby z tej samej warstwy społecznej, o podobnym wykształceniu i dochodach, pełniące podobne role na scenie społecznej.

Współczesna rzeczywistość zmienia się jak w kalejdoskopie, przekształcające się normy i obyczaje, wolność wyboru i wielość opcji na życie utrudniają nam nawiązywanie bliskich relacji. Czy swoboda wyboru nie zmienia się dziś w „tyranię wyboru”? Jakie pułapki zastawia na nasze związki współczesność? Dlaczego stabilizację rozumiemy jako przeszkodę w drodze do szczęścia? Na te i inne pytania odpowiada podczas swojego wykładu prof. Katarzyna Popiołek – psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS.

Nieznośna lekkość braku wyboru

Czy nie za szybko decyduję się na stały związek lub małżeństwo? Czy to ta właściwa osoba? Czy nie znajdę lepszej, bardziej wartościowej, piękniejszej, ciekawszej? Współczesny świat jest tak otwarty i oferuje tak wiele, że trudno nam się na coś zdecydować raz na zawsze. Małżeństwo zaczyna więc budzić lęk jako rodzaj stabilizacji, który zamyka inne drogi życiowe i odbiera wolność. Dlatego młodzi coraz częściej wybierają luźniejsze związki, które nie dają poczucia, że miłość to decyzja raz na zawsze.

Tego typu lęk przekłada się również na inne decyzje życiowe – wybór pracy, miejsca zamieszkania. W efekcie, brak nam poczucia bezpieczeństwa, które jest podstawowym składnikiem budowania bliskiej relacji. Kiedy zrozumiemy, jakie pułapki zastawia na nasze związki nowoczesna cywilizacja, łatwiej nam będzie radzić sobie z kłopotami, które napotykamy.

 

Prelegentka

258 Katarzyna Popiolek

prof. Katarzyna Popiołek – psycholog społeczny. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki relacji międzyludzkich, sposobów udzielania pomocy i wsparcia, uwarunkowań funkcjonowania w bliskich związkach – jak zmienia je czas, model kariery, odczuwany konflikt roli zawodowej i rodzinnej, specyficzne charakterystyki i doświadczenia partnerów. Prowadzi także badania nad percepcją czasu i jej konsekwencjami. Wiele uwagi poświęca zachowaniom człowieka w sytuacjach kryzysowych. Jest autorką ponad 100 publikacji naukowych. Angażuje się w rozwiązywanie trudnych spraw Śląska i jego mieszkańców, za co została nagrodzona w roku 2012 „Platynowym laurem Pro Publico Bono”. W 2016 r. w plebiscycie na najbardziej wpływową kobietę regionu znalazła się w pierwszej dziesiątce. Jest współzałożycielką Fundacji Pomocy „Gniazdo”, Instytutu Współczesnego Miasta i Stowarzyszenia Zrównoważonego Rozwoju Śląska LIBRA, a także członkiem zarządu Fundacji Gieche.

Obejrzyj webinar „Miłość – komunikacja, oczekiwania, schematy”

Dlaczego wobec swojej drugiej połówki mamy oczekiwania, których nie ma ona możliwości lub obowiązku spełnić? Jak to się dzieje, że tkwimy w schematach związku naszych rodziców czy naszych poprzednich relacji? Czy dobrze jest przekładać potrzeby swojego partnera/partnerki ponad swoje? Zapraszamy do obejrzenia spotkania online, na którym psycholog Joanna Gutral gości dr Katarzynę Waszyńską – psychologa i seksuologa klinicznego z Uniwersytetu SWPS.

„Miłość – komunikacja, oczekiwania, schematy”

Zdjęcie: Alex Iby, Unsplash

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia