• https://podcasts.apple.com/gb/podcast/samotno%C5%9B%C4%87-czy-mo%C5%BCna-j%C4%85-oswoi%C4%87-s%C5%82awomir-prusakowski/id1437994794?i=1000423475426
  • https://open.spotify.com/episode/32G0MeATZv1XE9109lJYko
  • https://soundcloud.com/swpspl/samotnosc-czy-mozna-ja-oswoic-slawomir-prusakowski
  • https://lectonapp.com/pl/audiobook/dc30ee8e-3d9f-4560-a21c-d4cf4e19738a

Samotność była przez romantyków postrzegana jako coś dobrego, wspomagającego i rozwijającego. Ale czy była ona też przyczyną ich depresyjności, lękliwości i uciekania w marzenia? Jak samotność jest odbierana dziś? Jak poradzić sobie ze swoim poczuciem samotności? Czy wynika ona z deficytu miłości w dzieciństwie? O samotności, jej przyczynach i skutkach opowiada Sławomir Prusakowski, psycholog i trener biznesu z Uniwersytetu SWPS.

„Samotność jest doświadczeniem, które dotyka każdego człowieka w pewnym momencie życia. Jest to subiektywne doświadczenie, które jest interakcją czyjejś osobowości, doświadczeń życiowych i innych zmiennych sytuacji” – pisała badaczka samotności Ami Rokeach. Każdy z nas na inny sposób odbiera samotność – swoją czy innych. Jedni potrafią z niej czerpać, dla innych jest niszczycielską siłą, przez którą pogrążają się w smutku, mimo że na co dzień są otoczeni ludźmi. Samotność przybiera różne oblicza i zmienia się w zależności od etapów naszego życia i doświadczeń. Wiąże się z odrzuceniem społecznym, lękiem przed śmiercią, samotnością wyboru, odrzuceniem społecznym, potrzebą akceptacji albo tym, że brakuje nam kogoś, kogo moglibyśmy kochać i kto kochałby nas. Co możemy zrobić, żeby poradzić sobie ze swoim poczuciem samotności?

 

Prelegent

258 michal pozdal2

Sławomir Prusakowski – psycholog, nauczyciel akademicki, doradca. Trener biznesu. Przeprowadził ponad 10 000 godzin szkoleń, w tym ponad 1000 godzin treningów interpersonalnych (Bussiness-Relation Group Coaching), dla takich firm jak: PwC, Grupa Żywiec, BPH, Bank Zachodni WBK, EricPol, Tauron. Posiada uprawnienia II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego do prowadzenia treningów interpersonalnych. Współpracuje z wieloma organizacjami prowadzącymi szkolenia oraz uczelniami. Laureat nagród za działalność prospołeczną (m.in. PolCul). Od 12 lat współpracuje z Uniwersytetem SWPS – obecnie prowadzi zajęcia z zakresu umiejętności społecznych.

Obejrzyj webinar „Samotność pośród ludzi”

Otoczeni ludźmi, ale samotni. Mając rodziny, wielu znajomych i dobre relacje w pracy, czujemy się osamotnieni, w izolacji, zmarginalizowani, odrzuceni. Dlaczego tak jest? Co na to wpływa? Czy kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi? Jakie są konsekwencje długotrwałego poczucia osamotnienia i do jakich zaburzeń prowadzą? Jak na dobre pożegnać ten stan? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psycholożką i psychoterapeutką Ewą Chalimoniuk.

„Samotność pośród ludzi”

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia